Prvi ...

Страница 3 из 6 Предыдущий  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следующий

Предыдущая тема Следующая тема Перейти вниз

video Istina

Сообщение автор zoranp в Сб Июл 30, 2016 3:44 pm

Da,ako se na nas nisu priheftali zbilja ne znači da ih nema. Poslao bih i sliku vrganja ali sam zaboravio kako pa ću poslati tebi , a ti  znaš kako dalje.

zoranp

Количество сообщений : 140
Дата регистрации : 2015-11-23

Посмотреть профиль

Вернуться к началу Перейти вниз

video Re: Prvi ...

Сообщение автор LeoMinor в Сб Июл 30, 2016 3:37 pm

zoranp пишет:Ne ćete vjerovati ali čak i u šumi, staroj hrastovoj, u kojoj smo Željko Lovrić i ja danas bradi gljive cijelo dopodne, krpelja nema. Da,taj Željko, dugoočekujući drugi putnik za Poljsku! 😂🐉. Ali skrenuo sam s teme. Pozicija je kompleksna i samo će ju razriješiti konzumacija, pardon kontumacija! 🔨🔨🔨

A na osnovu čega si zaključio da u šumi nema krpelja Very Happy  To ako od tebe bježe i nije ti se srećom ni jedan priflasterio nije baš neki naučni dokaz da ih tamo i nema. Čekali su neku mlađu lovinu čija krv nije pomiješana s alkoholom , ali to onom pužkrpelju očito ne smeta   Very Happy

Kao što je poznato , krpelji postoje zato da drugima sišu krv :

Виталий Ворушило Zoran Petričević 2/16/16, 9:30 AM 7/18/16, 5:12 PM  52/W  Active 83 ( -3 ) 47 (33)
LeoMinor
Admin

Количество сообщений : 8956
Географическое положение : Croatia
Дата регистрации : 2008-03-28

Посмотреть профиль

video Krpelji

Сообщение автор zoranp в Сб Июл 30, 2016 3:27 pm

Ne ćete vjerovati ali čak i u šumi, staroj hrastovoj, u kojoj smo Željko Lovrić i ja danas bradi gljive cijelo dopodne, krpelja nema. Da,taj Željko, dugoočekujući drugi putnik za Poljsku! 😂🐉. Ali skrenuo sam s teme. Pozicija je kompleksna i samo će ju razriješiti konzumacija, pardon kontumacija! 🔨🔨🔨
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Сб Июл 30, 2016 9:14 am

KRPELJI

Виталий Ворушило Zoran Petričević 2/16/16, 9:30 AM 7/18/16, 5:12 PM 52/W Active 82 (-2) 47 (33)

Vitalij Vorušilo vs Zoran Petričević  ULW-2016-A

Na potezu je Puž i to tek 12 dana

Kažu stručnjaci da su ove godine krpelji posebno opasni i da su se namnožili ...
A kako ih se tek riješiti ?   Very Happy

Zanimljivo bi bilo saznati nakon koliko dana počinje djelovati zaštita !
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Июл 13, 2016 9:35 pm

Danas vidim na E-Dama nevjerojatnu živost. U zadnjih pola sata/sat samo Segej Martinenko konektirao se više od trideset puta. Znaći , bit će krvi do koljena.

A posebno mi je zabavno vidjeti desetke kineskih zasava. Kad se oni počnu prijavljivati , to će značiti da je Čedo s razlogom renovirao sajt. Mora da ga oni i financiraju i sad bi odjednom moglo da se pojavi njih milion. Čedo , obavezno među jezike ubaci i kineski , pa neka za početak odigraju svekinesko prvenstvo po uzrastima. A najboljih tisuću onda poslije toga spari sa Sergejem Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вт Июл 05, 2016 3:26 pm

Meni je u tom meču pored ukupnog rezultata zanimljiv još jedan detalj. Tu se vidi što se događa s onim ženskama koje odmah ne startaju sa pozitivnom osamdesetpostotnom rezultativnošću . Irina Verhovih dobila je priliku igrati za zbornaju i tu je čast zloupotrijebila nemarno igrajući protiv Gerrita. Koliko vidim , odmah je stavljena "na led" i nema je ni za vidjeti ni za čuti. E kad neće igrati vrhunski damu , neka onda kuha, pere i rađa djecu !
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Goran Igaly в Вт Июл 05, 2016 3:18 pm

LeoMinor пишет:
No onako usput , ipak si mi kao matematičar po profesiji , mogao rastumačiti kako su ono Rusi dobili 26-22. Ja sam pokušavao sa svojim jednostavnim matematičkim formulama , ali nikako mi nije uspijevalo. Ja sam mislio da kad dobiješ tri partije i kad tri izgubiš , a ostalo remiziraš - da je to nerješeno , a kad tamo Akademici imaju neku svoju matematiku. Što je na stvari -  ili je i tu u pitanju prilagodba softvera  Very Happy

Hahaha Very Happy
Ovo nisam skužio. Ja sam gledao koja su mi poznata imena, a nisam išao provjeravati ukupni rezultat. Budem probao s Gerritom ispitati u čemu je štos Smile
Goran Igaly

Количество сообщений : 41

Посмотреть профиль http://web.math.hr/~igaly

Сообщение автор LeoMinor в Вт Июл 05, 2016 12:28 pm

Hvala Gorane na iscrpnom odgovoru ! Sad mi je lakše , kad znam da će Sergej ipak moći na vrijeme odigrati svih svojih "tisuću" partija ...

No onako usput , ipak si mi kao matematičar po profesiji , mogao rastumačiti kako su ono Rusi dobili 26-22. Ja sam pokušavao sa svojim jednostavnim matematičkim formulama , ali nikako mi nije uspijevalo. Ja sam mislio da kad dobiješ tri partije i kad tri izgubiš , a ostalo remiziraš - da je to nerješeno , a kad tamo Akademici imaju neku svoju matematiku. Što je na stvari -  ili je i tu u pitanju prilagodba softvera  Very Happy

LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Softverska podrška na E-Dama

Сообщение автор Goran Igaly в Вт Июл 05, 2016 12:11 pm

Iako većina onih koji ovo čitaju vjerojatno već znaju odgovor na ovo pitanje, napisat ću ga i ovdje.

Dakle, stvarno se radi o tome da je na E-Dama napravljen veliki zahvat što se tiče softverske podrške. Puno toga "nevidljivoga" je novo i Čedo se je dugo pripremao za postavljanje novog softvera. Ukratko, dosta toga je koncepcijski novo - neke stvari koje su se radile na poslužitelju (serveru) odrađivat će se na strani klijenta (preglednik, browser). Također, izbornik (meni) je napravljen potpuno novim načinom - što je bio jedan od preduvjeta da se stranice mogu lakše prilagoditi mobilnim uređajima. Neke stranice su već prilagođene, a na nekima se prilagodba tek radi (to znam jer tu i ja sudjelujem). Jedna od ideja je smanjenje prometa i mogućnost ugradnje aktivnih podataka dobivenih s E-Dama na druge mrežne stranice npr. turnirska tablica, dijagram, analiza partije, rejting lista,...)

Nažalost, kod svakog takvog velikog zahvata potrebo je detaljno testiranje rada sustava. Nažalost, E-Dama je potpuno volonterski Čedin (i mznatno manjim dijelom moj) rad i nemamo niti sredstava niti resursa za provedbu temeljitog testiranja prije puštanja u produkciju. Drugi problem kod web aplikacija je u tome što moraju raditi na vrlo različitim platformama. Preglednici koji se koriste za pristup E-Dami su svi poznati - Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge, zatim malo manje poznati Opera Mini, Pale Moon, pa još manje poznati (barem meni) Yandex, a možda sam neki i zaboravio.

Uglavnom, najčešći problem je bio u tome da je na nekim preglednicima trebalo obrisati tzv. predmemoriju ("cache"). Nekada je bilo dovoljno pritisnuti tipku F5 (reload page), a nekada je trebalo provesti postupak brisanja cachea (lokalno spremljenih stranica)

Evo, ovo je bio malo više tehnički opis - čisto za razumijevanje zbog čega ono što ujutro ne radi kako treba već navečer radi- TO samo znači da je Čedo primijetio problem i otklonio ga Smile

LeoMinor пишет:Vidim da pored foruma prolaze kao pored turskog groblja. Nitko se više ne osvrće , pa tako i pitanja su očigledno besmislena. Ipak , možda netko slučajno naiđe i zastane , pa i odgovori na najnovije pitanje.

Na E-Dama se očito događa nešto neobično , nekakav generalni remont , što li ?!  Naime , svakodnevno nailazim na poteškoće da vidim partije , tablice , završene partije. Šteka zapravo sve , no ako si uporan onda ono što nije uspjelo ujutro ili , preko dana , uspije navečer ... Nije mi samo jasno kako se u takvoj situaciji odvija ono glavno - partije.

Danas sam na primjer želio pogledati preostale partije Batinića na PS . Najprije sam pokušao preko tablice , no nije mi se otvarala , a onda kad sam išao preko igrača , iznenadilo me je da Zlatko zapravo i nema više partija na PS. Pogledaj sliku :

Shocked

No ja se nisam odmah predavao , pa sam našao partiju protiv Šitova pod nekim tamo midijem  Very Happy

Tko može pomoći i objasniti o čemu je zapravo riječ ?

Goran Igaly

Количество сообщений : 41

Посмотреть профиль http://web.math.hr/~igaly

Сообщение автор LeoMinor в Вт Июл 05, 2016 11:30 am

Sad pomalo shvaćam ! Igračima je ostalo po nekoliko partija na svakom od natjecaja , pa je to sad sve objedinjeno u jednom jedinom MIDI Very Happy

LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вт Июл 05, 2016 11:22 am

Vidim da pored foruma prolaze kao pored turskog groblja. Nitko se više ne osvrće , pa tako i pitanja su očigledno besmislena. Ipak , možda netko slučajno naiđe i zastane , pa i odgovori na najnovije pitanje.

Na E-Dama se očito događa nešto neobično , nekakav generalni remont , što li ?!  Naime , svakodnevno nailazim na poteškoće da vidim partije , tablice , završene partije. Šteka zapravo sve , no ako si uporan onda ono što nije uspjelo ujutro ili , preko dana , uspije navečer ... Nije mi samo jasno kako se u takvoj situaciji odvija ono glavno - partije.

Danas sam na primjer želio pogledati preostale partije Batinića na PS . Najprije sam pokušao preko tablice , no nije mi se otvarala , a onda kad sam išao preko igrača , iznenadilo me je da Zlatko zapravo i nema više partija na PS. Pogledaj sliku :

Shocked

No ja se nisam odmah predavao , pa sam našao partiju protiv Šitova pod nekim tamo midijem  Very Happy

Tko može pomoći i objasniti o čemu je zapravo riječ ?

LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Пн Июл 04, 2016 4:07 pm

Nenadmašni akademici

Danas sam slučajno naišao na neke rezultate meča Rusije i Nizozemske , no ne mogu nikako da odgonetnem kad je to igrano , te tko je od Nizozemaca igrao za Rusiju ( osim , naravno J.Terpstre , koji im je donio 4 boda ).

Tko mi može pomoći na osnovu ovog "dokumenta" kojeg sam skinuo sa nekog tamo akademskog sajta :

LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Сб Июн 04, 2016 5:19 pm

Prelomio sam i poslao odgovor, da ne bi prepričavao, evo ga u celosti:

Dear Mr. Clerc

Sorry my English is very bad.
I hope that will translate Ms. Jadranka

Veoma sam počastvovan samom činjenicom da sam od Vas dobio ovakvu poruku. Kao što sam rekao engleskim, a i ostalim stranim jezicima se vrlo slabo koristim, tako da sam i Vašu poruku rastumačio upotrebom google-translator-a. Nadam se da sam shvatio suštinu poruke, a to je poziv i mogučnost učešća na Svetskom kupu u Poljskoj i Evropskom prvenstvu u Turskoj tokom jeseni, čak i uz plaćanje izvesnih troškova.

Napraviću mali osvrt kroz vreme. Ja sam kao vrlo mlad igrao ovu igru u periodu 1980.-83., a onda me je posredstvom interneta pronašao Goran Igaly i tada sam se posle 30-to godišnje pauze ponovo aktivirao kao dopisni igrač preko sajta e-dama.net, više iz pobude da se malo zabavim, a i vratim staroj "ljubavi". Dakle, smatram da nisam ni blizu kvalitetan igrač, da bih nastupio na ovakvim turnirima. Ja sam možda jedini koliko-toliko aktivan igrač u Srbiji (nije mi poznato da ima još nekoga), nemamo državnu organizaciju, klubove, literaturu, pa ni garniture za igru (table, figure ...). U ovakvoj situaciji, gde nema kvantiteta nema ni kvaliteta. Možda sam bio preopširan, ali verujte da ima sigurno puno tema koje nisam ni dotakao.

Pored toga, što me dragi damistički prijatelji, iz Hrvatske, nagovaraju da se prijavim i učestvujem, ja ću vam se uz izraze najdubljeg poštovanja i zahvalnosti, izviniti i obavestiti Vas, da nisam zainteresovan.

Veliki pozdrav,

Best regards, Dragan Vesić
Драган Весић

Количество сообщений : 280
Географическое положение : Србија
Дата регистрации : 2015-11-24

Посмотреть профиль

video Poziv

Сообщение автор zoranp в Пн Май 30, 2016 6:09 pm

Dragane, idemo ih oderati. Ja svakako idem pa bismo u paru bili još jači a i mogli bismo dijeliti sobu,jer ako odem sam može mi se uvući kakva mlada Poljakinja da mi ometa koncentraciju i otkriva analize.
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Пн Май 30, 2016 10:31 am

Драган Весић пишет:Pre nekoliko dana, gospodin Rob Clerc, poslao mi je e-mail, slične tematike kao što je objavio Čedo pre 10-tak dana.
Ovom prilikom, obraćam se za savet, a svaki predlog biće dobrodošao.
Naime, moj engleski je vrlo slab, ali sam korišćenjem google translator-a, uspeo da ukapiram smisao primljene poruke.
E, sada sam u problemu kada bi hteo odgovoriti, pa sam se hteo informisati da li je pošiljalac poruke suprug ranije spominjane Jadranke Nižić (mislim da je Miljenko imao opservacije, čak i korišćenjem fotodokumentacije od pre oko 40 godina, kada se prisetio uspomena vezanih za tu gospođu). Ono što bih ja "iskoristio" to je da glavninu poruke napišem na maternjem jeziku, a da mu ona prevede ... ???

Da , žena Roba Clerca je Jadranka Nižić-Clerc ; naše gore list , koja će bez problema prevesti sve što napišeš na srpskom. Mene u ovom slučaju čudi druga stvar. Zar ti i Zoran niste mogli da se ovih deset dana baš ništa dogovoriti ? Naime i on je "kandidat" za Poljsku ( koliko sam shvatio , u Tursku nije zainteresiran ići ). Dakle , Dragane , ovo ti je životna prilika da upoznaš neke iz samog vrha svjetske dame , da vidiš kako izgledaju pravi turniri , a da i uživaš kao turista kojem će drugi platiti troškove. Bilo bi zaista lijepo da odeš bilo u Tursku , bilo u Poljsku. To je moj savjet. A vi radite što i kako hoćete.
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Пн Май 30, 2016 9:52 am

Pre nekoliko dana, gospodin Rob Clerc, poslao mi je e-mail, slične tematike kao što je objavio Čedo pre 10-tak dana.
Ovom prilikom, obraćam se za savet, a svaki predlog biće dobrodošao.
Naime, moj engleski je vrlo slab, ali sam korišćenjem google translator-a, uspeo da ukapiram smisao primljene poruke.
E, sada sam u problemu kada bi hteo odgovoriti, pa sam se hteo informisati da li je pošiljalac poruke suprug ranije spominjane Jadranke Nižić (mislim da je Miljenko imao opservacije, čak i korišćenjem fotodokumentacije od pre oko 40 godina, kada se prisetio uspomena vezanih za tu gospođu). Ono što bih ja "iskoristio" to je da glavninu poruke napišem na maternjem jeziku, a da mu ona prevede ... ???
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Пн Май 23, 2016 11:13 am

LeoMinor пишет:Kakav realni odnos snaga , pa da je to i 9 ili 11 kola ?! A koga realan odnos snaga i zanima ? To su festivali gdje je bitno da se igra , da se damisti druže , uživaju u igri bez nekih prevelikih opterećenja. A sadržaj partija zna biti visok. Uostalom u Salou igralo je toliko velemajstora da nekad ni na PS toliko ne igra. Takvi openi dobri su i što se "malim" igračima pruža prilika da upoznaju poznate majstore , pa čak da se izbore da odigraju partiju-dvije sa sebi "nedostupnima".

Pogledaj samo malo iz perspektive Jana.

Vjerojatno deseci Španjolki za njim reže žile , on se nasunčao , nakupao , sreo Vasilija Ivančuka i još ga namlatio ko vola u kupusu. Pa što češ ljepše. Moći će do kraja života pričati priče unucima i praunucima.

[ Izvinjenje ! sad sam tek uočio da turnir nije gotov - danas se igra 8.kolo Very Happy  ; Jan je već izgubio na kombinaciju , a Brion će vjerojatno dobiti , Albert igra sa nešto jačim od sebe igračem , ali može remizirati , ... ]

Da, u pravu si, naročito zbog Španjolki.

Koliko sam video, mislim da se danas igra poslednje, deveto, kolo.
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Май 22, 2016 4:19 pm

Kakav realni odnos snaga , pa da je to i 9 ili 11 kola ?! A koga realan odnos snaga i zanima ? To su festivali gdje je bitno da se igra , da se damisti druže , uživaju u igri bez nekih prevelikih opterećenja. A sadržaj partija zna biti visok. Uostalom u Salou igralo je toliko velemajstora da nekad ni na PS toliko ne igra. Takvi openi dobri su i što se "malim" igračima pruža prilika da upoznaju poznate majstore , pa čak da se izbore da odigraju partiju-dvije sa sebi "nedostupnima".

Pogledaj samo malo iz perspektive Jana.

Vjerojatno deseci Španjolki za njim reže žile , on se nasunčao , nakupao , sreo Vasilija Ivančuka i još ga namlatio ko vola u kupusu. Pa što češ ljepše. Moći će do kraja života pričati priče unucima i praunucima.

[ Izvinjenje ! sad sam tek uočio da turnir nije gotov - danas se igra 8.kolo Very Happy ; Jan je već izgubio na kombinaciju , a Brion će vjerojatno dobiti , Albert igra sa nešto jačim od sebe igračem , ali može remizirati , ... ]
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Вс Май 22, 2016 3:49 pm

LeoMinor пишет:Na netom završenom Salou Open 2016 nastupila su i četvorica "dopisnjaka" s kojima smo se ovih mjeseci družili. Među 138 sudionika uočio sam i ova imena :
Allan Igor , Brion Koullen , Jan Terpstra i Albert Labis !

Rekao bih ja da postoji dobar razlog kada Terpstra 10-tak dana ne igra na e-dama.

Koliko je moguće dobiti realan odnos snaga na tabeli, kada 138 takmičara igra 7 partja (kola)???
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Май 22, 2016 2:10 pm

Vasilij Ivančuk – Jan Terpstra , Salou - 2016

1. 32-28 16-21 2. 33-29 20-25 3. 39-33 11-16 4. 44-39 7-11 5. 50-44 1-7 6. 37-32 21-26 7. 42-37 17-21 8. 47-42 14-20 9. 29-23 18x29 10. 34x14 10x19 11. 40-34 5-10 12. 34-29 20-24 13. 29x20 25x14 14. 45-40 12-18 15. 40-34 7-12 16. 33-29 15-20 17. 39-33 10-15 18. 44-39 20-25 19. 31-27 14-20 20. 27-22 18x27 21. 28-23 19x28 22. 33x31 12-18 23. 39-33 13-19 24. 32-27 21x32 25. 37x28 26x37 26. 41x32 9-13 27. 43-39 19-23 28. 28x19 13x24 29. 32-28 18-22 30. 28x17 11x22 31. 38-32 8-12

32. 49-44 ?

[ Bijeli previđa prijetnju udara do dame . Trebalo je igrati 32.42-38 ili 36-31 ili 46-41 sa jednakom igrom  ]

32. ... 12-18 !  

[ Neugodna prijetnja , nakon koje je ukrajinski večlemajstor bio prisiljen žrtvovati figuru ]

33. 35-30 24x35 34. 32-28 2-7 35. 28x17 7-11 36. 17-12 18x7 37. 33-28 7-12 38. 39-33 11-17 39. 46-41 12-18 40. 41-37 20-24 41. 29x20 15x24 42. 37-32 ??
[ još jedan previd za kraj ]
24-29 43. 34x21 16x47   0-2

Pogledajte i slijedeću , pravu mušku partiju , za koju je nevjerojatno da ju je igrao ovaj Jan kojeg mi znamo sa TC2015 i PS.

Jan Terpstra -  Karel Leemreize , Salou 2016

1. 34-29 17-22 2. 40-34 11-17 3. 45-40 6-11 4. 31-26 16-21 5. 32-28 19-23 6. 28x19 14x23 7. 35-30 10-14 8. 30-24 5-10 9. 33-28 22x33 10. 39x19 14x23 11. 38-32 9-14 12. 43-39 3-9 13. 48-43 1-6 14. 40-35 11-16 15. 36-31 7-11 16. 31-27 23-28 17. 32x23 21x32 18. 37x28 18-22 19. 39-33 13-19 20. 24x13 8x19 21. 44-39 20-24 22. 29x20 15x24 23. 34-29 10-15 24. 29x20 15x24 25. 50-44 2-8 26. 43-38 9-13

27. 41-36?

[ Jan ne vidi dobitnički udar : 35-30 ; 33-29 ; 44-40 ; 38x7 (11x2) ; 23x14 + ]

27. …22-27 28. 46-41 4-10 29. 44-40 10-15 30. 40-34 15-20

31. 49-44 ?

[ Gubi ovako lijepo odigranu partiju , a moglo se još efektno dobiti sa
31.34-30 ! i ne smije se igrati 20-25 zbog 33-29 , a na preostale poteze prijeti lagani udar . ]

20-25 32. 34-29 24-30 33. 35x24 19x30 34. 36-31 27x36 35. 41-37 16-21 36. 38-32 13-18 37. 42-38 18-22 38. 47-42 11-16 39. 29-24 30x19 40. 39-34 8-13 41. 44-40 12-18 42. 23x12 17x8 43. 28x17 21x12 44. 26-21 16x27 45. 32x21 13-18 46. 33-28 6-11 47. 34-29 14-20 48. 40-35 20-24 49. 29x20 25x14 50. 35-30 14-20 51. 21-16 20-25 52. 16x7  i bijeli je predao.

Kao ilustraciju igre Alberta Labisa izabrao sam partiju koju je remizirao protiv jednog igrača kojeg ja znam , jer sam s njim igrao tamo negdje prije 40 godina , a ima i taj fragment u knjizi „Dama kraljica-igara“

Wim Martin ( 2001) – Albert Labis ( 1900 ) , Salou 2016

1. 33-29 19-23 2. 39-33 14-19 3. 44-39 19-24 4. 32-28 23x32 5. 37x28 20-25 6. 29x20 25x14 7. 41-37 14-19 8. 37-32 10-14 9. 46-41 5-10 10. 41-37 18-23 11. 35-30 15-20 12. 30-25 10-15 13. 40-35 20-24 14. 34-29 23x34 15. 39x30 12-18 16. 28-23 19x39 17. 30x10 15-20 18. 43x34 4x15 19. 25x14 9x20 20. 38-33 3-9 21. 42-38 7-12 22. 50-44 9-14 23. 49-43 13-19 24. 34-30 18-23 25. 47-42 8-13 26. 33-28 12-18 27. 43-39 1-7 28. 39-33 20-24 29. 30-25 7-12 30. 31-27 2-8 31. 44-39 17-22 32. 28x17 11x31 33. 36x27 12-17 34. 33-28 17-21 35. 37-31 21-26 36. 45-40 26x37 37. 42x31 8-12

38. 31-26 ?

[ U ovoj znatno slabijoj poziciji za crnog  neophodno je bilo 24-29 = ]

6-11 39. 39-33 23-29 40. 48-43 18-23 41. 35-30 24x44 42. 33x24 19x30 43. 28x6 30-35 44. 6-1 14-19

45. 27-21 ??

[ Dobivalo je  45.  27-22 ili 45.38-33 + ]

16x27 46. 32x21 44-50 47. 1-45 50-6 48. 21-16

48. …6-1 ?

[ Remiziralo je 48. …19-24! = ]

49. 45-50 35-40 50. 16-11 19-24 51. 43-39 40-44 52. 38-32 44x33 53. 50x22 1-45 54. 22-13 45-23 55. 13x35 23x46

56. 11-7 ??  

[  Naravno , trebalo je najprije 56. 35-24+ ]

15-20   i sklopljen je remi. Prava pacerska partija Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Май 22, 2016 1:35 pm

Na netom završenom Salou Open 2016 nastupila su i četvorica "dopisnjaka" s kojima smo se ovih mjeseci družili. Među 138 sudionika uočio sam i ova imena :
Allan Igor , Brion Koullen , Jan Terpstra i Albert Labis !

brazilski velemajstor Allan Igor Moreno Santos

Naravno , od četvorice spomenutih , Brazilac je bio najuspješniji ; u blicu je sa A.Švarcmanom podijelio prvo mjesto sa +5=2 ! a na glavnom turniru podijelio je 4-14. mjesto sa +3=4 . Zanimljivo je da je u 7. kolu ( zadnjem) igrao protiv Briona Koullena  i pobjedom se Brionu revanširao na porazu na TC2015

Brion Koullen promatra igru velemajstora G.Jansena

Brion je MF i vrlo - vrlo jak klupski igrač , a na turniru je završio na 44. mjestu sa +3-2=2.

Jan Terpstra , također solidan klupski igrač , bio je 105. sa +2=1-4 , koliko je ostvario i Albert Labis , ali na 116.mjsestu od 138 sudionika. Albert je i po rejtingu daleko najslabiji od spomenute četvorice. FMJD rejting mu je tek 1900 , što je onako otprilike neka naša prva kategorija ...

Zanimljivost turnira je i to da je na njemu igrao šahovski velemajstor Vasilij Ivančuk +3-3=1 i zauzeo 82. mjesto. Ukrajinski velemajstor već dulje vremena igra po dama turnirima , pa sam ga čak vidio da igra na prvenstvima u frislandskoj dami !?!

Meni su zapravo zanimljivi za praćenje bili Jan i Albert. Naime , Jana sam i lično upoznao i znam da "živu" damu igra bolje od ove elektronske , a za Francuza sam bio siguran da kao praktičar nije ništa posebno i pokazalo se da je i prvo i drugo točno.

Nešto kasnije pokazat ću i dva fragmenta iz njihovih partija u Španjolskoj.

LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Пт Май 20, 2016 1:13 pm

Nakon pola godine

Nakon pola godine što smo stariji , a teško i pametniji , možemo na miru pogledati ostatke ostataka. Pogledati nad čim to naši junaci još razbijaju glave. Pogledati što je to tako zanimljivo , teško ili pak zabavno i privlačno.

Na prvoj ploči je sve gotovo, na drugoj imamo , kako smo i imali – još dvije partije :

Nikolaj Morozov – Anatolij Erastov ( Slaveni-Rusija ) ; nakon 48. ...2-7

Bijeli na prvi pogled stoji sjajno , no to je samo jedan običan remi. Ako se željelo pobijediti , trebalo je ranije igrati preciznije. Sad je , kako se kaže : baka prošla sa kolačima ! Uostalom sad je ova partija izgubila onaj strateško-vojni značaj koji je imala prije nego su Akademici pročitali na forumu moj topik o etički neprihvatljivim postupcima i ponašanjima ozbiljnih ljudi , kao što su ona prekoraćenja iz vedra neba. I tako je ova partija izgubila svoju privlačnost , kao i još dvije partije na četvrtoj ploči.
Naravno , ja ovdje , a i u drugim partijama neću pisati kako treba tko igrati da bi to bio remi. Ali vjerujem da mi vjerujete na riječ i ako kažem da je ovo betonski remi . onda da to analize i pokazuju da je tako. Uostalom , samo sam zaboravio reći da je dokaz forsiranog remija ovdje dosta efektan.

Ezequiel Libonati ( Brazil – 1 ) – Dario Berginc ( Slovenija ) ; nakon 43.31-27

Naravno , to je betonsko pak armirani remi , ali s obzirom da znamo pravu istinu o sudionicima to je fiks-troznak ! Partija inače bez ikakva značaja jer ne može njihovim ekipama donijeti ništa dobra i ničeg lošeg. I ovako i onako morat će dečki u kvalifikacije . A pojedinačno , tu nema također nikakvog natjecateljskog smisla jer 10. i 12. mjesto im je zagarantirano.

Odlazimo na treću ploču gdje je krenulo brzom brzinom , a onda zapelo na Pužu.

Vitalij Vorušilo ( Slaveni) – Goran Igaly ( Hrvatska ) ; nakon 43. ...15-20

E sad ovo je dvostruki forsirani remi , jer bijeli od 5 mogućih nastavaka ima „samo“ dva koji vode laganom remiju , a 3 koji vode brzom gubitku. Puž je taj koji odlučuje hoće li remizirati ili izvršiti harakiri.

Ton Halman (Nizozemska 2) – Vitalij Vorušilo (Slaveni ) , nakon 61.18-12

Naravno , da ovo nastaviti igrati nema nikakvog smisla , iako je crni na „jedinstvenom“ dobitku ... U ovoj partiji očito se raščišćavaju neki stari računi uz obostrano uživanje. Meni je zanimljiviji svakako njihov slijedeći susret, gdje bi moglo biti krvi do koljena. A to da se dovoljno za to mrze – vidi se iz aviona. Pa dečki uživajte !

Schelte Betten ( Nizozemska-3)-Vitalij Vorušilo ( Slaveni ), nakon 43. ...12x1

Prednost je bijeloga , no kako vidim na PS obojica igraju nešto na nižem nivou s obzirom na svoju reputaciju, vidim i ovdje samo sporu igru i remi nakon nekoliko mjeseci. Bijeli će pokušati na svojem lijevom krilu akciju , no sve se to lako gasi.

Aleksej Iljičev (Rusija)-Vitalij Vorušilo (Slaveni ) , nakon 38. ...6-11

Igre tu nikakve , remi neizbježan.

Vitalij Vorušilo (Slaveni)- Sergij Wojčicky (Slovenija ) , nakon 41.33-28

O čemu se ovdje može misliti nije mi jasno. Istina za figuru Slovenac ima kompenzaciju u tome što još i stoji slabije. Nema ni simboličke šanse da se ovdje remizira , a Ramiz je ionako daleko utekao 

Mihail Ščebenjuk ( St.Petersburg) – Sergij Wojčicky (Slovenija) , nakon 35.23-19

U izgubljenoj poziciji Slovenac je odigra 35. ...17-22 ? 36.27x18 i sad ćemo vidjeti što je zapravo želio tom gestom pokazati . U svakom slučaju još jedna besmislica. Nastavljanje igre bila bi samo dodatak.

Time završava treća ploča i prelazimo Sergij na Sergej show !

Jura Kelim (Rusija ) – Sergej Martinenko (Bulldogs) ; nakon 57.12-8

Naravno , ovo nastavljati igrati može samo veseljak tipa Sergeja. On je svoje odradio ranije , pa je ipak moglo i bez ovih dodataka. Ionako će nam ostati u trajnoj i dragoj uspomeni.

Sergej Martinenko (Bulldogs) – Andrej Verhovih (Slaveni ) ; nakon 42. ...21-27

Slavenima je crkla krava u trenu kad su Akademici odlučili više ne prekoračivati vrijeme , tako da i ova partija više nikog ne zanima. Sergej je i tu uložio dosta truda da poziciju bijelog kompromitira , ali još uvjek to je samo remi , no bez ikakvih više značenja. A da li će to izgubiti ili forsirano remizirati – stvarno ne znam. Mogu vam samo reći da je forsing-remi zaista lijep. No čak da ga Sergej i nađe , ne bi sad u ovoj situaciji bilo oportuno i da ga pokaže . Samo da vam prišapnem da uvodni dio forsinga ima 4 poteza i da završava sa 33-28 , a deveti potez je žrtva 29-23  , a u desetom se može još bijeli baviti egzibicionizmom sa još jednom nepotrebnom žrtvom figure. Nadam se da ste sad i sami pronašli.

Robert Ščebenjik ( St.Petersburg ) – Sergej Martinenko ( Bulldogs) ; nakon 52. ...13-19

I ovo , makar to igrao i Sergej , jeste lagani i nezanimljivi remi.

I eto na što se svede dramatika jednog velikog natjecanja nakon6 mjeseci. Imamo 11 partija od kojih 9 sigurnih rezultata , jedan dvoznak u partiji Sergeja , a „najzanimljivija“ je troznak Janeza. Da umreš od smijeha. Puž sa gotovo polovinom tih partija sasvim je izgubio na značaju. Privlačio , je privlačio pažnju , a što sad ima od toga , kad su sve oči prikovane na partiju Ezequiel – Dario  Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Пт Май 20, 2016 4:04 am

Malo sam prošvrljao po statistikama E-Dama i evo što sam načeprkao.

Top 10 po aktivnosti

1 A.Andrejev¸ 2280 (128)
2 V.Savin 1949 (96)
3 J.Terpstra 1846 (66)
4 G.van der Werff 1705 (107)
5 B.Stegeman 1584 (56)
6 S.Martinenko 1582 (237)
7 L.Delattre 1565 (18)
8 W.IJzerman 1286 (35)
9 D.Melvin 1147 (14)
10 F.Luteijn 1114 (36)

Bart je malo usporio aktivnosti , pa će ga vrlo brzo prestići Sergej ( trenutno daleko najaktivniji veseljak ). Strahovito usporavanje imamo kod L.Delattre , koji je valjda primijetio (konačno ) da je prebrz čak i za najbrža računala kojima se koristi , te da jedino davanjem dovoljno struje može izbjeći velik broj poraza. Naime , od "vrhunskih" igrača on u prosjeku je gubio svaku desetu partiju , što je puno previše.

Volio bih vidjeti zbirke partija sa analizama ovdje spomenutih 5 veseljaka : "izabranih 1000" . Dahl Melvin očigledno nije naučio ništa iz tako brojnih partija , a Bart i Jan su pak igrajući previše partija za svoje kapacitete počeli dopisno igrati daleko slabije nego igraju partije za pločom.Andrejev i Martinenko su stekli neki status "srednjaka" , ali slabih srednjaka. Mislim da im je također ogromno iskustvo u kratkom vremenu također više štetilo , nego koristilo.

Jaki pak igrači , očigledno mogu igrati i po 200  i više partija godišnje , bez neke veće štete ili čak iz toga izvući i neku korist. Veseljacima bi za preporučiti bilo ne više od 50 partija godišnje, ako žele nešto naučiti i pojačati svoju igru. A vi ostali sami procijenite , gdje spadate i koliko bi vam partija godišnje bilo optimalno   Very Happy U svakom slučaju, za svaku ozbiljno odigranu partiju od početka do kraja , treba vrlo mnogo vremena. A igrati i ne igrati ozbiljno - krajnje je neozbiljno Laughing , s obzirom na uzrast "dopisnjaka" .
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Пт Май 13, 2016 2:47 pm

Igrati kao Jan , kao Sergej , ...

Kad je ono „bez struje“ Goran protiv Marisa Durejsa previdio dvije figure četvrtim svojim potezom i svima „dokazao“ da stvarno i igra bez struje , pomislio sam : „Goran se to samo šalio i sad će rasturiti konkurenciju“. Uostalom , kakvog smisla ima igrati , ako ne želiš pobjeđivati , a on je u grupi C , zajedno sa Nizozemcem S.Bettenom daleko najjači igrač.

No ispostavilo se da me je napustila moja nostradamusovska sposobnost predviđanja ,  isto tako kao što me je iznenadno obuzela Sad  

Goran je pak odlučio ne boriti se iz petnih žila , već igrati po principima Jana i Sergeja – glavno da se nešto odigra !

Pogledajmo samo jedan svježi primjer :

Goran Igaly – Moises dos Santos

No Brazilac , ko Brazilac – ako ne igra sa kompjutorom i ako nije neki vrhunski igrač , on će kad il tada već naći put za svojeg protivnika da ga pobjedi. Površnost i brzopletost inače nije samo osobina Brazilaca , da me ne bi tko krivo razumio. Ima Brazilaca po cijelom svijetu , a jedan od njih je i naš Goran 

32.  ...9-14 (?)

[ A zašto ne 32. ...20-25 33.33-28 25x34 34.39x30 11-17  sa sasvim jednakom igrom. Potez u partiji dovodi  sve do ruba propasti. ]

33. 27-22 ?

[ Sodoma i Gomora ! Pa što ima na svijetu prirodnije od  33.30-25 ?  Nakon 33.30-25! crni je na jedinstvenim potezima.  Naravno , ne smije se igrati 33. ...23-29 ? zbog 34.32-28 11-17 35.37-32 6-11 36.27-22 16-21 37.35-30 24x35 38.33x13+. Ako 33. ... 12-18 , onda 34.39-34 11-17 35.43-39 i iznuđen udar na 44 teško da spašava crnog. Ako 33. ...11-17 , onda  34.33-28 24-29 35.35-30 29-34 36.39-33+.  Dakle , crnom preostaje jedinstveni potez 33. ...1-7 i sada je izuzetno jako

34.27-22 ! ]

Pogledajmo to na novom dijagramu

Primjećujete li bitnu razliku od redakcije tog poteza u partiji ?

Sad figuru 22 nije moguće mijenjati sa 34. ...12-18?  35.22x13 19x8 zbog običnog 36.33-28+.
Figuru 22 nije moguće ni osvajati sa 34. ...23-28? 35.32x23 19x17 zbog  36.39-34 ! +. Ponovo gubi i 34. ...23-29? zbog  35.32-28+.

U obzir dolazi jedan od dva preostala nastavka.

a] 34. ...16-21 35.46-41! [ nije bolje ni  35.33-28 zbog  21-27! 36.22x31 12-17 37.39-34 ( ako 37.31-27 onda 26-31 38.37x26 17-22 39.27x29 24x44 = ) 37. ...17-11 38.28x17 11x22 39.32-27 22-28 40.37-32 26x37 41.32x41 24-29 42.27-21 29x40 43.35x44 7-12 44.36-31  20-24 45.41-37 24-29 i teško da bijeli može realizirati prednost figure )  35. ...12-17  ( slabije je  11-16 36.22-17+ ) 36.32-28 23x32  37.38x16 17x28 38.33x22 7-12 39.16x18 19-23 40.18x29 24x44 =.

b] 34. ....12-17 (?) 35.33-28 7-12 [ gubi 16-21 zbog 36.39-33+ ; a na 35. ...17-21 36-38-33+ ]  36.38-33 16-21 37.43-38 i pozicija crnohg je kritična ...

Dakle , jedini spas za crnog krije se u nastavku 34. ...16-21 , no to nije jednostavno za igrače poput spomenutog Brazilca , tim više što se u toj varijanti krije i ona teška žrtva figure ...

Umjesto zaključka : svaka partija , bez obzira igra li se protiv jakog ili slabog , može se igrati stvaralački , ali i stilom Jan/Sergej.

Znam da Goran i nema baš mnogo vrremena za damu , ali baš zato ne vidim da ima vremena za igranje spomenutim stilom , jer to je baš doslovno razbacivanje vremena.

Ili kako kažu u alci : „ Alkar Ćopavi Ćoro – uništa ! „   Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Апр 20, 2016 10:26 am

Dragane , sa Halmanom tvoja partija je prvih 15 poteza istovjetna sa još 3 partije u kojima je svih 6 sudionika iz Nizozemske ! Very Happy i što misliš što su Nizozemci igrali u 16. potezu : 4-9 ili 3-9 ? Oni to naprosto nauče , a neki čak i razumiju zbog čega se uglavnom igra 3-9 ,a ne 4-9 ( posebno u tako ranoj fazi pozicije sa klinom ). . Nadalje , sva trojica tvojih saboraca po boji figura nije baš žurilo sa 18-23 , jer nakon razmjene 2x2 bijeli ima figuru više za napad na klin ... Nadam se da ti je i to dovoljno da shvatiš kako si naprosto u neravnopravnom položaju : njih je to netko naučio , a ti to moraš sam pronaći i utvrditi zašto je to tako . Kad se k tome još doda tvoja poslovična brzina , onda je rezultat odgovarajući. Naravno , slabiji igrači te ne kazne za površnosti i onda ti možeš čak izvući i sasvim pogrešne zaključke iz nekih pozicija. Ipak je korisnije igrati 1 partiju sa Halmanom nego stotinu partija sa Vitalom & company Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Спонсируемый контент

Спонсируемый контент

Страница 3 из 6 Предыдущий  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следующий