TC2015

Страница 19 из 22 Предыдущий  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следующий

Предыдущая тема Следующая тема Перейти вниз

video Re: TC2015

Сообщение автор potepuh в Пт Дек 18, 2015 6:29 am

Leonid Batuev ne slovi kao jak igrač , on je tek iz grupe "solidan" – uostalom njegov dosadašnji učinak na E-Dama bio je +108 -143 =177 . Dakle , on gubi nešto više nego pobjeđuje , a ponajviše remizira , što je i normalno. No za “dopisnjaka” ipak nekako mnogo poraza. Zbog toga svi jači igrači iz gupe prvih 20-30 protiv takvih suparnika računaju na pobjedu ili u najgorem slučaju očekuju izglednu priliku za plus. No slijedeća partija potvrđuje kako je užasno teško na silu dobiti “mnogo slabijeg” , ako ovaj suši igru razmjenama i od samog početka je fokusiran na podjelu bodova. naravno , pri tome je koncentriran na taj svoj plan igre i ne igra impulsivno  :

Laurent Delattre (FR/E) vs Leonid Batuev (Kombinacija 1) 1-1

Naravno , tu nema nikakve ljepote , ali je L.Batuev ostavrio svoj cilj i svojoj nejakoj momčadi donio prvi bod. On je igrao za momčad – ne izgubiti ! To može biti jedino opravdanje za ovakav stil igre , jer dama je ipak mjesto da se uživa i zabavlja , a ne da se igra degradira zbog straha od jakog protivnika.

Moje čestitke Kombinaciji na prvim bodovima , no ipak bih volio uživati više u igri. Mogu si samo zamisliti osjećaje gospodina iz Francuske , no on je pomalo i sam kriv ,  jer spada u brze “pištolovadce” i u toj strelovitosti nisam primijetio ni jedan jedini zdrav pokušaj da se igra zakomplicira. Igranje na male ,  čisto pozicione pluseve nije uvijek  dovoljna . Laurent je od otvaranja do konačnice imao bolju poziciju , no to je bilo daleko premalo. Znači  - obostrano stvaralaštvo minimalno i želja da vidimo čim manje takvih ostvarenja.
Francuska/Europa i dalje je u vodstvu po apsolutnom broju bodova , no ona ipak nije više ozbiljan kandidat za sam vrh . Uostalom , ako ćemo biti iskreni , to i ne može biti jer ipak na četvtoj damovnici je mali propuh  Very Happy

Trenutno stanje ( koje će se do večeras vjerojatno promijeniti ) po apsolutnim bodovima :

Francuska/Evropa  13 ( iz 11 partija )   +2
Nizozemska 1  11 ( iz 8 )   + 3
Hrvatska       10 ( iz 6 )  + 4

Naši dečki stoje i dalje  odlično , ali da ne ureknem . Neka oni samo igraju kao što su igrali do sada - tvrdo i beskompromisno.

potepuh

Количество сообщений : 47
Дата регистрации : 2015-11-23

Посмотреть профиль

Вернуться к началу Перейти вниз

Сообщение автор potepuh в Чт Дек 17, 2015 10:17 pm

Драган Весић пишет:A mene si zaboravio. Za kaznu ti neću reći o kojoj se partiji radi. Pronađi sam.

Nitko nije zaboravljen , bar zasad. A u vrijeme kad sam pisao prošli post partija o kojoj je riječ nije bila na E-Dama označena kao završena. No zar mi ni 24 sata ne dopuštate da “prospavam”    Sad
Ton Halman(NL 2) vs Dragan Vesić(Buldozi) 1-1

Iskusni nizozemski igrač dugo je vladao inicijativom i opasno prijetio po oslabljenom lijevom krilu crnoga , ali sve je pravovremeno neutralizirano i ishod je vjerojatno zadovoljio obojicu. Zapravo prave prednosti bijelog i nije bilo , ali onako vizualno se činilo da Dragan "opasno živi".

Dragane  moje čestitke  ! – popravljaš se . I ovaj bod je dobrodošao ne baš slaboj Hrvatskoj.
Hvala ti i na aktivnosti u mojoj rubrici – drugima je nezanimljivo , a Rusi i ostatak svijeta nas sasvim ignorira. Zato bih volio da ih naši dečki nabiju !

A na PS ih također rasturite , neka vide što su Južni Slaveni Very Happy

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Чт Дек 17, 2015 6:21 pm

A mene si zaboravio. Za kaznu ti neću reći o kojoj se partiji radi. Pronađi sam.
Драган Весић

Количество сообщений : 283
Географическое положение : Србија
Дата регистрации : 2015-11-24

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Чт Дек 17, 2015 6:02 pm

Tri momčadi se izdvajaju na vrhu , no čekaju se “baćuške” koji neće tako  lako dopustiti da se pitanje pobjednika riješi bez njih , u to možete biti uvjereni. Oni strpljivo i studiozno proučavaju svoje pozicije i traže i najmanje nedostatke svojih protivnika. U svakom slučaju predstoji vrlo zanimljivo natjecanje.

Bilježimo  još dvije završene partije.

Wim IJzerman(NL1)-Goran Igaly 1-1

John Folkers (Fr/E)-Ton Halman (NL2) 1-1

Goranu iskrene čestitke ! Igra kao zmaj i zasad je u našoj momčadi glavna pčela radilica. Samo tako nastavi !

Ukoliko je netko uočio kakav zanimljiv detalj – pokažite , pa ćemo proanalizirati.

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Чт Дек 17, 2015 7:46 am

I naš Zoran je dao svoj doprinos pobjedom protiv Kombinacije – 1 . Istina , njegov protivnik imao je već dva poraza , no to su bili grubi previdi , dok je Zoran izvojevao prekrasnu pobjedu ; prava  školska demonstracija  kažnjavanja igranja samo na razmjenu i po rubovima. Uostalom, sami pogledajte i prosudite.  Čak je i finale kao u kompoziciji.
Dahl Melvin ( Combined-1 ) – Zoran Petričević  0-2

Zorane bravo ! Samo tako nastavi gaziti sve pred sobom - nije stara garda dame u Hrvata još za otpisati !

Lijepo je danas baciti pogled na tablicu sa E-Dama sajta

( dijagrame ću malo kasnije ... nisam zaboravio )

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Ср Дек 16, 2015 7:43 pm

Danas slavi i Brazil , točnije Brazil 2 , jer je partija Nilton Cesar – Dragan Vesić ( Buldozi ) završila 1-1 !

Sama partija nije pretjerano privlačna , ali i grubih propusta nije bilo. Dragan je pokušavao zakomplicirati , pa je u jednom ternutku stajao čak i nešto slabije , ali sve je ipak završilo mirom , u trenutku kad  se vidjelo da će to biti konačnica sa po dvije dame na obje strane. Dragan , naravno , nije zadovoljan takvim ishodom , jer kako sam reče – on je te Brazilce relativno lako do sada dobivao. No ne može se uvijek i svakoga dobiti , tim više ako taj ne napravi krupniju pogrešku.

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Ср Дек 16, 2015 7:13 pm

Danas je očigledno Miljenkov dan , završio je još jednu partiju i još jednom nas obradovao , bez obzira što je prihvatio miroljubivu ponudu nakon 49.poteza. Naime , remijem je završila partija M.Lepšić – Simon Wiersma (Nizozemska 1 ) koju u cijelosti pogledajte   tu !

Njegov protivnik bio je respektabilan igrač , jedan od najjačih na svijetu , koji je na 2. PS podijelio 1-4. mjesto sa Nikolajem Morozovim, Fritsom Luteijnom i Laurentom Delattre sa 29 bodova iz 22 partije [ +7 = 15 ] , a zapravo je bio drugi po dodatnim kriterijima. Prezimenjak mnogo poznatijeg Harma , Simon je bio pravi sakupljač bodova za svoju momčad na drugom ekipnom , kad je iz 12 partija napravio nevjerojatnih  +8=4 , a na još nezavršenoj  ljetnoj ligi-2015 u najjačoj grupi pobjeđuje sa +3=8 .  Znači , na tri posljednja najelitnija natjecanja na E-Dama ostvario je  +18=27 !

Da li je i Miljenko zadovoljan rezultatom , treba njega pitati jer on se još nije odljutio na sebe nakon “kiksa” protiv Brazila , a i u ovoj partiji uspio je zakuhati , ali …S.Wiersma je bio prejak za nešto više od podjele bodova. Dajem samo kritični moment , ali se ne usuđujem brzopleto analizirati i davati svoj sud. Možda je bolje da , kad se smiri , sam Miljenko nešto kaže o partiji i rezultatu.

M.Lepšić – S.Wiersma , pozicija nakon 31.35-30

Kad sam prvi put vidio tu poziciju , moram priznati  da me je uhvatio strah , jer vizualno se čini da crni stoji bolje i to ne samo zbog dviju rubnih bijeloga , več i zbog kompaknosti svojih snaga. No Miljenko je našao odličan plan , koji je upravo započeo potezom 31.35-30!

Na 31. … 19-23 32.39-34 14-19 uslijedilo je sasvim neočekivano 33.29-24 (!) i pokazalo se da rubne figure 16 i 26 nisu slabost , već snaga. Miljenko je u potpunosti okružio protivnika i uslijedilo je dosta jedinstvenih poteza crnog da bi se našao spas.

A sam kraj u kojoj je “podpisan” remi , možda će nekog iznenaditi , no …

završna pozicija nakon 49. …40-44

Takvu poziciju mnogi bi nastavili igrati , ali to je betonski remi. Na primjer. na 50.3-25 četiri su puta koje vode remiju 34-39/34-40/44-49/44-50. Provjeriti točnost tog zaklučka nije nimalo teško.

Moje čestitke obojici igrača – vrhunska partija ! Nekad su remiji daleko ljepši od pobjeda , a to je ovog pota slučaj.

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Ср Дек 16, 2015 4:30 pm

Naši dečki  igraju odlično i zasad nigdje još ništa nisu izgubili , a novu pobjedu  imaju na četvrtoj damovnici. Tako je i Nizozemska 3 uključena u tablicu rezultata , a samo  je “ruska trojka” u svom laboratoriju i studira svaki svoj potez   Very Happy

Cijelu partiju Jan Terpstra ( Nizozemska 3 ) - Miljenko Lepšić  0-2
pogledajte ovdje !

Jedini zanimljiv detalj imamo u slijedećoj poziciji nakon 22. …4-10!

Jan Terpstra - Miljenko Lepšić

Pozicija bijelog je slabija , no nakon 23.48-43 10-15 24.34-30 i.t.d.  gdje  bi se morao  crni još dobro naraditi da svoju prednost konkretizira . No lako je razuumijeti i bijelog – on ne želi igranjem 48-43 upropastiti lijepu  kolonu na lijevom krilu pa je odlučio da prije igranja 48-43 tu kolonu iskoristi za tipičnu razmjenu i pojednostavljenje , očekujući kao odgovor na 37-31x31 (21-26)48-43,32x41(18)2338-32 itd . No i takav rasplet vrlo je vrlo upitan jer  (24-29) je ponovo strašne snage.

Uslijedilo je

23.37-31? 26x37 24.42x31

i onda grom iz vedra neba i nevjerojatno dug i lijep forsinG do konačne pobjede:

24. …18-23!

I sad više popravka nema .

Gotovo nevjerojatno zvuči fraza : bijeli na potezu / crni dobiva !

25.46-41

Ne spašava ni 31-26(2-8 ) i nakon razmjene ponovo smrtonosno 24-29 kao u partiji.

25. …21-26 26.41-37 7-11! 27.48-43 24-29 ( tematsko  - poznato )
28.27-22 12-17! 29.31-27 17-21 30.36-31 2-8 i na  31.24-30 25x34 32.39x30

uslijedila je lijepa ali lagana kombinacija sa osvajanjem figure i dominantnom – dobivenom pozicijom :  

11-17,16x7, 7-11 , 8-12, 13x42, 26x28  

Dojam partije malo je pokvarilo nastavljanje igre Nizozemca u stilu kao da se ništa nije dogodilo.

Čestitke Miljenku na drugoj  pobjedi za redom , a bravo i za kompletnu momčad ! Samo tako dečki – idite do kraja !

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Ср Дек 16, 2015 10:44 am

Драган Весић пишет:Ne bih želeo da se stekne utisak da branim Martinenka

Naravno ... nisam to ni pomislio :-)

Драган Весић пишет:Hteo sam samo reći, da ako se želi igrati preko sto partija, mora se boraviti na sajtu barem 4-5 sati dnevno, a ne 30-tak minuta.

Tako nekako (iako je za jedan dio tih partija bas i ne mora trositi vrijeme jer su odavno izgubljene) ... samo, cim se pojavi neki novi turnir, Martinenko je vec prijavljen :-)

Драган Весић пишет:Dokaz da se može kvalitetno igrati toliki broj mečeva je i pomenuti Gerrit.

Gerrit, ako nista druge, nema problema kad treba izgubiti partiju :-) U jednom trenutku je izgubio nekoliko partija na prilicno "pocetnicke" nacine pa smo se vec zabrinuli nije li doslo do nekog problema sa softverom ili mu je, mozda, netko provalio na stroj pa se zabavlja, ali je ispalo po onoj "it has been alway attributet to human error" :-)

cigaly

Количество сообщений : 64
Географическое положение : Zagreb, Croatia
Дата регистрации : 2015-11-25

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Ср Дек 16, 2015 10:37 am

Ne bih želeo da se stekne utisak da branim Martinenka (gde ga i spomenuh). Hteo sam samo reći, da ako se želi igrati preko sto partija, mora se boraviti na sajtu barem 4-5 sati dnevno, a ne 30-tak minuta. Dokaz da se može kvalitetno igrati toliki broj mečeva je i pomenuti Gerrit.
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Ср Дек 16, 2015 10:11 am

Драган Весић пишет:Moj kolega iz ekipe, Martinenko, je zaizta primer i za situacije, kako na treba nešto raditi. Simptomatična su ta odugovlačenja izgubljenih partija (primetio sam da to radi), mada je moje iskustvo, iz partija sa njim prilično drugačije, verovatno zato, što ni ja nisam odugovljačio kada sam gubio protiv njega.

Nisam bas siguran da to ima veze s odnosom prema protivniku jer je na, recimo, http://e-dama.net/e/dama/turnir_view.vm?id=707 ostalo nedovrseno jos sest partija, svih sest Martinenkovih, u svih sest je izgubljen "po kratkom postupku" (ponegdje vec nakon svog prvog poteza), a protivnici mu bas i nisu nekorektni igraci. U svakom slucaju, Gerrit (s kojim jos igra obje partije) je bas suprotno od toga. Kako stvari stoje, turnir nece biti "regularno" zavrsen do predvidjenog roka i to zbog partije (http://e-dama.net/e/dama/game.vm?game=18795) u kojoj bih ja (kao crni) pobijedio udruzenu ekipu Nizozemske i SSSR-a :-)

U pravilima dopisnog saha postoje odredbe po kojima igrac mora odigrati potez u nekom roku ili obavijestiti voditelja ako to nije u mogucnosti. Ukoliko ne napravi nista od toga, posalje mu se opomena pa ako i dalje ne reagira, gubi partiju (ili ga se jos jednom opomene prije toga, ne sjecam se tocno).

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Ср Дек 16, 2015 7:04 am

Moj kolega iz ekipe, Martinenko, je zaizta primer i za situacije, kako na treba nešto raditi. Simptomatična su ta odugovlačenja izgubljenih partija (primetio sam da to radi), mada je moje iskustvo, iz partija sa njim prilično drugačije, verovatno zato, što ni ja nisam odugovljačio kada sam gubio protiv njega.
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Ср Дек 16, 2015 6:37 am

Драган Весић пишет:... a nema pristup igranju kao Martinenko, Andreev, Terpstra ...

Ne bih bas Martinenka uzimao kao neki "svijetli" primjer. On trenutno "igra" preko dvjesto partija, a tipican primjer njegovog ponasanja je, recimo, partija u kojoj je na potezu jos od 9.11. ... http://e-dama.net/e/dama/game.vm?game=18821

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Ср Дек 16, 2015 6:31 am

potepuh пишет:Za one neupućenije - Hans Vermin iz Švicarske , je vjerojatno najjači igrač praktičar među "dopisnjacima" , zapravo nizozemski velemajstor s boravištem u Švicarskoj. Zanimljivo je da on igrajući na E-Dama još nije izgubio ni jednu jedinu partiju ( što je prava rijetkost) i trenutno ima rezultat od 79% - +153 -0 =111 . Zaista impresivno !

Da ... on mi je prvi na umu kad kazem kako je ovaj postojeci rating vise nego nepouzdan :-(

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Дек 16, 2015 5:05 am

Frits je za mene jedan nevjerojatan damista , istinski fanatik , kojeg bi zaista volio privući na ovaj forum , pa makar u tom smislu morao pokazati i svoje (ne)znanje nizozemskog jezika  Very Happy   Istina ja njegov jezik odlično razumijem , mogu pomalo i pisati tematske tekstove. Čak sam jedno vrijeme pisao i rubričice u nizozemskom žurnalu "De Problemist". Ja nekako ne razumijem problem jezične barijere u čitanju i praćenju tematsko-damističke tematike , tim više što je 32-28 na hrvatskom isto kao i na nizomskom , ruskom , svahiliju , ... - a ono malo teksta kao "bijeli/crni" , "kliješta" i tome slično prepoznaje se po smislu , ako se bar malo uključe sive stanice.
Možda je vrijeme da Gogo  ( ili netko drugi ) započne rubriku "paralelnog riječnika" , a ja ću sve pojmove koji se ovdje pojave  u roku keks  "prevesti" na ruski i nizozemski, a netko tko zna ,  neka to uradi za francuski i engleski , ... i imat ćemo riječnik. Što se mene tiče možemo prevesti i svaku pizdariju , ako ih baš zanima , čak i fraze. U čemu je problem ? Jezične barijere ne postoje ili barem ne bi smjele postojati , tim više u današnje vrijeme. Tko će napraviti prvi korak u rušenju jezičnih berlinskih zidova Very Happy
LeoMinor
Admin

Количество сообщений : 8979
Географическое положение : Croatia
Дата регистрации : 2008-03-28

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Ср Дек 16, 2015 3:45 am

Slažem se s Draganovim općim ocjenama kako partije , tako i njegova protivnika. Zaista nema ama baš ni jednog opravdanog razloga ( ili ih ima , ali  ne vidim )  da se igra istovremeno stotinjak partija , a da se pri tako liberalnim "vremenskim  kontrolama" praktički ne potroši gotovo ništa od tog vremena. Takav način igre je , naravno , slobodan izbor svakoga zasebno , no ovdje je momčadsko natjecanje i zbog suigrača neke bi navike trebalo bar nešto korigirati.
Neobičan ( i nepriličan) pristup partijama primijetio sam i kod spomenutog gospodina Jan Terpstra iz Nizozemske ( četvrta damovnica njihova trećeg sastava ) on igra brzo bez obzira na "bezbrojne" partije koje trenutno igra , a pri tom kao da pomaže borbenošću svoje suigrače , a zapravo ih dodatno nervira igrajući po inerciji totalno izgubljenu poziciju. Uostalom pogledaj partiju koju već nekoliko dana igra protiv Miljenka .  Da li je to iz iste damističke škole koju je polazio i slovenska perjanica Bart Stegeman ?!  Very Happy

Pogledajte i jednu sasvim sterilnu partiju koju su završili  Laurent Delattre (FR/E)-Hans Vermin (Buldozi) 1-1

Time je nakon manje od mjesec dana završilo već 5% partija , no to ne znaći da će natjecanje brzo završiti. Ima dovoljno onih koji će svoje vrijeme za razmišljanje znati iskoristiti maksimalno ( čak i preko toga Very Happy ).

Za one neupućenije - Hans Vermin iz Švicarske , je vjerojatno najjači igrač praktičar među "dopisnjacima" , zapravo nizozemski velemajstor s boravištem u Švicarskoj. Zanimljivo je da on igrajući na E-Dama još nije izgubio ni jednu jedinu partiju ( što je prava rijetkost) i trenutno ima rezultat od 79% - +153 -0 =111 . Zaista impresivno !

Poznajem još jednog vrhunskog igrača praktičara , kojeg sam upoznao na Otvorenom prvenstvu Nizozemske 1979.godine ( kad sam u Amsterdamu igrao zajedno s Miljenkom )  , a to Je Frits Luteijn. To je još nevjerojatniji čovjek , koji uspjeva sve ove godine  na vrhunskom nivou igrati brojne partije  i za stolom i dopisne.

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Вт Дек 15, 2015 10:03 pm

Ako cenjeni komentator Pero, bude našao nešto interesantno za analizu u ovoj partiji, ipak bih to perpustio njemu, jer se ne bih istrčavao da se iskažem u nečemu što mi nije jača strana. Samo bih na njegovu konstataciju dodao da je protivnik poslednjih nekoliko poteza odigrao najblaže rečeno diletantski, pa s' toga ne bih previše pažnje skretao na samu partiju.

Ono što bih želeo ukratko prokomentarisati, to je moj protivnik. Lično mislim da je on puno bolji igrač, nego što to rejting i postignuti rezultati pokazuju (mislim da sam dovoljno kredibilan da ovo učinim, nakon čini mi se 20-tak odigranin partija). Njegova klučna greška je da igra preveliki broj partija (stalno prijavljivanje na svaki turnir na e-dama, ja zovem samoubistvo Damom), a nema pristup igranju kao Martinenko, Andreev, Terpstra ... (sporija igra i detaljnija analiza, naravno u granicama ličnih mogućnosti). Ponekad zapazim da je konektovan 15-tak minuta, a odigra poteze u 20-30 partija. Pokušavam da sebe stavim u takav način igre i kada tako sagledam stvari, on je genije, kada uspeva takvim igranjem, da ne napravi previde puno ranije (a zaista ih retko pravi u ranoj fazi).
Драган Весић

Посмотреть профиль

Сообщение автор potepuh в Вт Дек 15, 2015 8:34 pm

Od mnogo  rezultatski riješenih partija imamo konačne rezultate samo dviju partija :

Fred Roedlph (NL1)-Dahl Melvin (Combined 1) 2 : 0

Dragan Vesić ( Buldozi) – Ramiz Yusubov (Combined 1) 2 : 0

Čestitke Draganu na prvoj pobjedi ! Raduje nas to jer to će biti poticaj i da sigurnije započne PS , koje je danas počelo. Istina , konačnica je bila remi , ali Dragan je "mutio" i smutio protivnika. Pogledajte i zanimljiv detalj u partiji gdje Dragan postiže prednost
( ali objektivno nedovoljnu za pobjedu ).
Možda bi bilo najbolje da sam Dragan prokomentira svoju pobjedu , no ako to ne uradi , možda i ja nađem vremena da to uradim. Uglavnom , koliko sam ja uočio , crni je najprije stajao povoljnije , a onda je pao na lijepu kontru , da bi završilo ovako kako je završilo Very Happy

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор Goran Igaly в Вт Дек 15, 2015 7:59 am

cigaly пишет:
potepuh пишет:... jer Nizozemci u prosjeku imaju po 500  rejting bodova više ...

Samo jedna ograda ... nemoj taj rating uzimati previse ozbiljno. Jedan od problema jest to sto strpljivim sakupljanjem bodova protiv igraca "s dna" mozes sasvim lijepo napredovati do "nebeskih visina".

Potvrđujem Čedinu primjedbu. Prateći rejting listu zaključili smo (Čedo i ja) da rejting lista služi za približno grupiranje igrača na "jake", "srednje" i "slabe". Ili, ako želite - "jake", "srednje-jače", "srednje-slabije" i "slabe". U tom smislu je rejting lista jako korisna da igrači mogu vidjeti na koji Mini ili Midi turnir se žele prijaviti ili kojega igrača izazvati na prijateljsku partiju. Ja sam tako više puta znao novim igračima sugerirati da izazovu nekoga s dna liste jer se inače dogodi to da novi igrač brzo izgubi volju nakon nekoliko poraza, a da zapravo nije bio svjestan da je igrao sa stvarno jakim igračima.
Goran Igaly

Количество сообщений : 41

Посмотреть профиль http://web.math.hr/~igaly

Сообщение автор cigaly в Вт Дек 15, 2015 6:49 am

potepuh пишет:... jer Nizozemci u prosjeku imaju po 500  rejting bodova više ...

Samo jedna ograda ... nemoj taj rating uzimati previse ozbiljno. Jedan od problema jest to sto strpljivim sakupljanjem bodova protiv igraca "s dna" mozes sasvim lijepo napredovati do "nebeskih visina". A neki jaki igraci koji se ne zamaraju time da igraju gomilu partija ne mogu previse napredovati :-( Cini mi se kako je slicno bilo i u sahu (barem nekoc davno dok sam to malo vise pratio) kad su se bodovi sakupljali po raznim malim turnirima, negdje u Spanjolskoj i slicno.

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Вт Дек 15, 2015 6:44 am

Goran Igaly пишет:Moje iskustvo nakon nekoliko godina komuniciranja s igračima na E-Dama je takvo da se Rusi stvarno teško snalaze sa svim jezicima osim s ruskim.

A nekima je i ruski im je takav da ga je ponekad tesko razumjeti. Barem meni koji s vremena na vrijeme procitam i neku rusku knjigu. Ne bas Tolstoja ili Dostojevskog, ali ipak ... :-)

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор Goran Igaly в Вт Дек 15, 2015 5:57 am

potepuh пишет:Danas počinje i pojedinačno prvenstvo svijeta pa ćemo Miljenko i ja otvoriti novu rubriku. Ja ću pisati na hrvatskom , a on na ruskom. Nadam se da će to biti daleko kvalitetnije natjecanje , a i da će naš zajednički topik biti bar malo više posječen od ovog , gdje nisam primijetio ni jednog jedinog "stranca".

Moje iskustvo nakon nekoliko godina komuniciranja s igračima na E-Dama je takvo da se Rusi stvarno teško snalaze sa svim jezicima osim s ruskim. Neki Nizozemci znaju odlično engleski, ali ne i svi. Slično je i s Brazilcima. Ostalih je premalo da bih izvlačio neke opće zaključke. Stariji igrači, a to je većina dopisnih igrača na E-Dama, najčešće se ne snalaze najbolje sa stranim jezicima. Zbog toga su sadržaji na hrvatskom jeziku praktički nedostupni svima osim malom broju nas iz ex-Yu.

Na E-Dama imamo trenutno stotinjak aktivnih igrrača (na A+B listi točno 100) i morali bismo sadržaje objavljivati na hrvatskom, engleskom, ruskom, nizozemskom, protugalskom i francuskom ako bismo željeli tekstove učiniti pristupačnima velikoj većini članova. Kod raspisa turnira tekst pišem na nekakvom pojednostavnjenom engleskom jeziku kojega onda prevodim pomoću Google Translatora na hrvtski i "kvarim" engleski dok ne dobijem prihvatljiv prijevod. Onda takav tekst prevedem pomoću GT i na ostale jezike, nadajući se da će rezultat biti razumljiv. Uz to uvijek šaljem i engleski ("nepokvaren") da čitatelji lakše dokuče što se htjelo reći.

Nažalost, za sada je broj potencijalnih čitatelja premali da bismo radili išta pametnije. Volontera nemamo, a financijskih sredstava pogotovo.

Kombinacija jezika hrvatski-ruski učinit će komentare dostupne igračima iz ex-Yu i gotovo svim igračima iz ex-SSSR-a (iako se više ni oni svi ne služe potpuno usješno ruskim jezikom). Nizozemcima i velikoj većini ostalih će takvi komentari nažalost biti potpuno nedostupni. Ako ima dobrovoljac koji bi komentare (barem one najinteresantnije) preveo na kakav-takav engleski (a tek nizozemski!), to bi značajno doprinijelo mogućnosti popularizacije sajta kod Nizotemaca. Zanimljivosti s Foruma možemo promovirati i na FB grupi "Jeu de Dames" koja ima oko 4000 članova.
Goran Igaly

Количество сообщений : 41

Посмотреть профиль http://web.math.hr/~igaly

Сообщение автор potepuh в Вт Дек 15, 2015 4:13 am

Kako je Čedo rekao :  

Za one koji duze (ili od pocetka) prate stvari na e-dama.net, Bart uopce vise nije neko veliko iznenadjenje ... gubi na najpocetnickije nacine, brzopotezno, ali se (uglavnom) bori do posljednjeg poteza
Laurent Delattre ( FR/E) - Bart Stegeman 2-0

Ja to nisam ranije znao i svejedno me čudi takvo ponašanje , posebno na ovakvim "ozbiljnijim" natjecanjima. No idemo i na posao : završile su upravo dvije partije perjanice Slovenske momčadi.

Frits Luteijn ( Nizozemska 1 ) - Bart Stegeman 2-0

Završne pozicije su zaista impresivne

Čedo , a možda kod Barta Stegemana ne radi opcija "predajem" ili je on nije uočio  Very Happy

Na "tablici" momčadi stanje je trenutno ovakvo :

Kombinacija Francuska-Evropa  10( 8 )
Nizozemska -1   7(5)
Hrvatska  4 (2)
Brazil -1  2(2)
Bulldogs  2(3)
Nizozemska-2  1(1)
Combined-1   0(1)
Brazil- 2  i Slovenija 0(2)

Po dobivenim pozicijama izgleda da će glavni favoriti Nizozemci  uskoro sami izbiti na čelo , iako je još prerano govoriti , pošto 3 ruske komande nemaju ni jednu jedinu završenu partiju. Ugodno iznenađenje je Brazil 1 , koji je još uvijek bez poraza , a i novi su bodovi osigurani ( nažalost i protiv naših dječaka ).

Zanimljivo je da i glavnim favoritima ne cvjetaju ruže u svim mečevima. Tako na primjer protiv "Kombinacije" trenutno stanje na pozicijama je dva forsirana remija i svega jedna dobivena , a četvrta je jednaka. A sraz je zaista neravnopravan , jer Nizozemci u prosjeku imaju po 500 rejting bodova više ! Tu zapravo sve osim čistih 8-0 spada u iznenađenja. Naravno , tako još može i biti , no trenutno je tek 4-2(1) Very Happy

Danas počinje i pojedinačno prvenstvo svijeta pa ćemo Miljenko i ja otvoriti novu rubriku. Ja ću pisati na hrvatskom , a on na ruskom. Nadam se da će to biti daleko kvalitetnije natjecanje , a i da će naš zajednički topik biti bar malo više posječen od ovog , gdje nisam primijetio ni jednog jedinog "stranca".

potepuh

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Пн Дек 14, 2015 7:25 pm

LeoMinor пишет:Pero , to ne samo da je moguće , nego je gotovo sigurno tako. Uostalom Mitja meni nije na početku partije odgovorio čak ni na "dobru partiju ti želim" ( pa vjerojatno ne zna ni da se može pisati ). Ne vjerujem da ne razumije hrvatski a da ga je stid pisati na slovenskom ?! Uostalom ja sam sa Mitjom igrao prije 12 godina , tamo kod njih na Soči ( ne sječam se kako se zvalo to selo) i usput govoreći pao mi je na kliješta baš kao i sad S.Wiersmi u dopisnoj. Tada je znao govoriti , no bio je vrlo škrt na riječima. A ova partija zaista je pornografija i vrlo bi dobro došla za enciklopedije Mirka Babića , koji je slične bisere iz dopisnih objavljivao u svojim radovima Very Happy

Turnir je sluzbeno bio "Bovec Open 2003", ako se ne varam, cini mi se da se mjesto Čezsoča, ali mogu pogledati. Vjerojatno imam to zapisano na disku s fotografijama. U svakom slucaju, moj navigator to nema pod "gradovi", ali ima Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cezso%C4%8Da

U svakom slucaju, cini mi se da je Mitja ipak napredovao od toga vremena. Ne sjecam se tocno kako je izgubio protiv tebe, ali meni nije dogurao ni do kakvih "klijesta" ili slicnoga. Pao je na udar pocetnika. Da budem iskren, dan ranije sam znao tocno na koji ce udar pasti :-)

A Babica ne spominji. Za pocetak, on je jedan od glavnih razloga zasto se suzdrzavam javno deklarirati kako se na e-dama moze igrati vise-manje svaka, meni poznata, verzija dame. Samo mi fali da on dovede svoje drustvo koje igra sve postojece igre na svijetu, ali niti jednu iole kvalitetnije :-( A i inace ga ne pamtim po dobrom ... u jednom je trenutku zakljucio kako ce "popraviti" svoje rezultate i poceo u svakoj partiji, nakon (vise-manje) svakoga poteza (ukljucivo i situacije u kojima forsirano gubi u slijedecem potezu) nuditi remije. Kako ja nisam racunao na slicne "mudrolije", zaboravio sam kod prihvacanja remija dodati onaj "are you sure?" dialog box pa su ljudi ni krivi ni duzni "nasjedali" na to (barem po mojim mjerilima) krajnje nesportsko ponasanje. Onda sam na brzinu to isao popravljati pa u toj brzini nesto zeznuo tako da je svima nudjen remi, bez obzira sto ga nitko nije ponudio. Jos sam i na brzinu stavljao ona ogranicenja o minimalnom broju poteza kad se smije nuditi remi, odnosno da igrac ne moze ponuditi remi dva puta za redom. Ako se dobro sjecam, pri tomu sam sve prebacio na server koji se na testnom stroju ponasa savrseno, ali je na onom "pravom" bilo nekih problema pa se u jednom trenu sve usporilo. I tko se zalio na takav (los) rad servera? Nitko drugi nego Mr. Babic koji je, zapravo, citav problem izazvao. Na sto sam se ja potrudio napisati jedan od onih "f****f!" odgovora u kojem se ne spominje niti jedna "four-letter word" :-)

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор cigaly в Пн Дек 14, 2015 7:04 pm

potepuh пишет:Nije dobro kad susjedu crkne krava . No upravo to se događa Slovencima i zasad su oni nekako najnegativnije iznenađenje ( bar za mene ) . Točnije , njihova prva ploča , a usput Nizozemac , dakle , školovan igrač gubi na nevjerojatne načine , a još k tome u brzopoteznom tempu ,

Za one koji duze (ili od pocetka) prate stvari na e-dama.net, Bart uopce vise nije neko veliko iznenadjenje ... gubi na najpocetnickije nacine, brzopotezno, ali se (uglavnom) bori do posljednjeg poteza :-)

cigaly

Посмотреть профиль

Сообщение автор Спонсируемый контент

Спонсируемый контент

Страница 19 из 22 Предыдущий  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следующий

Предыдущая тема Следующая тема Вернуться к началу