nostalgija

Страница 4 из 8 Предыдущий  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следующий

Предыдущая тема Следующая тема Перейти вниз

video Pozdrav staroj ekipi

Сообщение автор Nesh в Вт Июл 12, 2016 5:49 pm

Najzad vah nadjoh sve na gomili...gledam ove slike....pa mogu da kazem da smo se svi prolepsali...godine...sta ces
Puno pozdrava ekipo od Nebojse Radojevic
Miljenko je izneo malo netacnih detalja oko prvenstva u Topoli...ako nemate nista protiv...ispravicu ih....posebno onaj detalj o Peri Pavelicu i gospodinu Mihajlovicu...naime Pero je to pricao da mu se desilo u Beogradu....ali Miljenko i moj pokojni otac su malo bili presisali one zute tekucine...pa nisu svi detalji dobro upamceni Smile
Drago mi je da vas vidim ovde na okupu...evo najzad i mene sa vama

Nesh

Количество сообщений : 39
Дата регистрации : 2016-07-12

Посмотреть профиль

Вернуться к началу Перейти вниз

video Igračina

Сообщение автор zoranp в Пт Июл 08, 2016 11:39 am

Gledaš njegove partije i vidiš davitelja, koji polako steže obruč i ne popušta. Drugi izraz je udav. Naravno,sve u pozitivi😀
zoranp

Количество сообщений : 140
Дата регистрации : 2015-11-23

Посмотреть профиль

video Re: nostalgija

Сообщение автор LeoMinor в Пт Июл 08, 2016 11:10 am

Legendarna fotografija

Ova fotografija velemajstora Vjačeslava Ščogoljeva i Roba Clerca snimljena je 1982. godine za vrijeme drugog izdanja turnira "Zlatni Prag" ,  i koju sam ja ne jednom opisivao , a koliko se sjećam i za vrijeme susreta Laguna 2016 ( dakle , nakon pune 34 godine ).  [ napomena : ona glava iznad Clercove krigle je moja Very Happy  ]

Sjećanja su ostala vrlo svježa. A radnja otprilike počinje tako što velemajstor Ščogoljev dobiva želju popiti crno pivo ,  kad je vidio malog Sysela kako je eksnuo prvu kriglu . Uglavnom , sjećam se kako je ( u to vrijeme ) nenavikao na alkohol Ščogoljev rekao onako podcjenjivački : ta piva je kao voda ! A kad je popio nekoliko krigli i trebao otići u WC , nije uspio nanišaniti u vrata i izaći iz prostorije već se glavom zaletio u štok vrata. Zatim se povukao natrag nekoliko koraka , nanišanio vrata drugi put , ali tada ga je zanijelo na drugu stranu i zdrmao je drugi štok. Uglavnom do WC-a je bilo još dosta štokova , a do hotela se dovukao samo zahvaljujući nama trezvenjacima koji smo uvijek u svemu umjereni  Very Happy
LeoMinor
Admin

Количество сообщений : 8956
Географическое положение : Croatia
Дата регистрации : 2008-03-28

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Май 11, 2016 11:48 am

Goran Igaly пишет:Možda ovo nije najbolje mjesto za objavu, ali ne znam kuda bih stavio:

Umro je Tjalling Goedemoed.

Tjalling je bio veliki popularizator dame - (ne bih htio prevoditi s nizozemskog jer se služim Google Translatorom)

"Zijn magnum opus, het leerboek A Course in Draughts, is vertaald in het Frans, het Spaans, het Italiaans, het Portugees, het Tsjechisch, het Mongools en het Japans, maar de Chinese vertaling mag je zien als een hoogtepunt, als een bekroning van al zijn propagandistische activiteiten. Het dammen in China heeft trouwens een geweldige toekomst. hij het leven niet meer aan." (citat s http://www.kndb.nl/tjalling-goedemoed-2-3-1971-7-5-2016/)

Prijevodi na razne jezike ove knjige dostupni su putem https://www.fmjd.org/promo/cid.php

Prijevod dijela "Tečaja dame" na hrvatski jezik nalazi se i na E-Dama (https://dama.igaly.org/wiki/Te%C4%8Daj_dame)

Strašna  i tužna vijest za nas damiste  ! Za ne povjerovati.

Iz teksta kojeg je Goran naveo , vjerujem da ste i sami sve razumjeli , no najvažnije je : “Kruna njegove propagandne aktivnosti je prijevod njegove knjige na kineski jezik

( naime , dama igra u Kini ima lijepu budućnost i već se vide plodovi te aktivnosti )

Slika Tjallinga preuzeta je iz žurnala De Problemist , travanj 2016.

Zvuči gotovo nevjerojatno , no jučer mi se iz Nizozemske obratio jedan specijalist za konačnice , doktor Gerrit L.de Bruijn i to s pitanjima u vezi jedne moje zajedničke konačnice sa Tjallingom ...

U De Problemistu iz prošlog mjeseca objavljen je i slijedeći motiv svestranog Frislanđanina :

7.T.Goedemoed , De Problemist , travanj 2016 , str.40

Rješenje  ( u motivima crni igra prvi ) :

1. ...12-17 2.38-32 17-21 3.32-28 21-27  ( 3. ...18-23 4.4x2 23x32 5.2-24 32-37 6.24-47+ ) 4.4-15 13-19 5.15-3 27-31 ( 5. ....19-23 6.38x2 23x32 7.2-7 18-22 8.7-11 22-27 9.11-16 27-31 10.16x38 31-37 11.38-47+. )
6.28-22 18x27 7.38x24 31-37 8.24-47+.

A ja sam na MiF-u  20. travnja objavio našu zajedničku studiju ( konačnicu ) , učinivši zapravo samo male promjene u njegovu motivu. Tu ja čak nisam ni zatražio autorstvo , već sam napisao "u aranžmanu ML" , zapravo , očekujući od samog Tjallinga da eventualno ponudi koautorstvo , kad sazna za konačnicu. No sudbina je htjela da on ne doživi vidjeti tu lijepu konačnicu .

Evo te pozicije ( rješenje je napisano problemskom notacijom

Tjalling Goedemoed , в аранжменте M.Lepšić , Миф , 20-04-2016

2.13.17.18 = 14.32

10(23 А)4(19)15(21 B)10(24)28(29)39(8)43(33)28.16(28)38(12)20(32)3(18)9(23)20(37 C)14+.
A (7)4(21)28(27 D)15(19)38(31 E )22.24(37)47+.
B (27)38(21)43(29)27+.
C (28)42+.
D (23)2.24(37)47+.
E (193)2.7(22)11(27)16(31)38(37)47+.
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Tužna vijest - preminuo Tjalling Goedemoed (2-3-1971 -- 7-5-2016)

Сообщение автор Goran Igaly в Ср Май 11, 2016 6:44 am

Možda ovo nije najbolje mjesto za objavu, ali ne znam kuda bih stavio:

Umro je Tjalling Goedemoed.

Tjalling je bio veliki popularizator dame - (ne bih htio prevoditi s nizozemskog jer se služim Google Translatorom)

"Zijn magnum opus, het leerboek A Course in Draughts, is vertaald in het Frans, het Spaans, het Italiaans, het Portugees, het Tsjechisch, het Mongools en het Japans, maar de Chinese vertaling mag je zien als een hoogtepunt, als een bekroning van al zijn propagandistische activiteiten. Het dammen in China heeft trouwens een geweldige toekomst. hij het leven niet meer aan." (citat s http://www.kndb.nl/tjalling-goedemoed-2-3-1971-7-5-2016/)

Prijevodi na razne jezike ove knjige dostupni su putem https://www.fmjd.org/promo/cid.php

Prijevod dijela "Tečaja dame" na hrvatski jezik nalazi se i na E-Dama (https://dama.igaly.org/wiki/Te%C4%8Daj_dame)

Goran Igaly

Количество сообщений : 41

Посмотреть профиль http://web.math.hr/~igaly

video Godine lete

Сообщение автор zoranp в Пн Апр 25, 2016 5:05 pm

Da,godine su odletjele kao sjene daleko. Srećom da se još nečega lijepog sjetimo.Loše stvari ,opet srećom,zaboravljamo.
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Чт Апр 21, 2016 2:38 pm

Godine lete poput sjene

Možda sam u ovoj rubrici i previše patetičan , možda pak nekad previše forsiram naći nešto duhovito , ali meni je osobno ova rubrika ( gdje tako čekam i vaše postove ) najbliža srcu.

Evo jučer stiže mi "De Problemist" , jedan od rijetih štampanih žurnala za nas kompozitore. Postoji već i Internet verzija , no ja spadam u one koji još vole u ruci držati i čitati , a ne sa ekrana.

I ono , otvaram stranicu 64 i gle iznenađenja : jedna moja fotka i dvije studije u biranom društvu dvojice velemajstora ( Johan Bastiaannet i Sergej Juškevič  ). I tako otvorih ja stranicu 64 i to me odmah asocira na otvaranje 64-og  mojeg ljeta i odmah me nekako obuzme neka sjeta , razmišljanje na prošle dane i godine . Prvenstveno vezane za damu , dakako.

A ovo sa brojem 64 zaista je zanimljiva stvar , neobična koincidencija. No da li samo koincidencija ? Pogledajte , molim vas na članak ispod studija i na naslov " Jaren vliegen als een schaduw heen".

Da upravo tako :

Godine lete baš poput sjene !
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Uljez

Сообщение автор zoranp в Вс Апр 17, 2016 8:48 pm

Pa da,čak sam i ja igrao i glatko izgubio
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 8:45 pm

Zorane , imam jedno pitanje za tebe . Tko je uljez na ovoj slici ( simultanci ) ?

Da li si to ti na ovoj slici ili je to neki tvoj dvojnik ? Ja sam lika koji liči na tebe tek danas prvi put uočio. Po logici stvari ti ne bi trebao biti tu gdje jesi.

Последний раз редактировалось: LeoMinor (Вс Апр 17, 2016 8:49 pm), всего редактировалось 1 раз(а)
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Вс Апр 17, 2016 7:56 pm

Interesantno za pročitati, a i poučno!!!
Драган Весић

Количество сообщений : 280
Географическое положение : Србија
Дата регистрации : 2015-11-24

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 7:49 pm

Pouka za Medunića ( i ne samo za Medunića ) uvijek trebaš imati šibicu da je kresneš !
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Taurus

Сообщение автор zoranp в Вс Апр 17, 2016 7:43 pm

Da,za to sam čuo. Ali često smo si pomagali pa je ovo bilo samo sjećanje na viđenje fotografije 😀
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 7:40 pm

ujutro sam predložio remi za tablom

Nešto mi nije jasan ovaj izričaj. A ostalo je sve sasvim moguće , tko bi se svega sjetio ... Very Happy   No i ja sam koji put stradao. Valjda si čuo u Laguni onu priču kako  sam in flagranti uhvatio Taurusa u mojoj sobi i sa nekom mojom bivšom ( suigračicom ) . Tom prilikom bio je i onaj , još uvijek nerješen , slučaj sa Medunićem kad mu je polugola Poljakinja došla u sobu oko nonoći , sjela na krevet i tražila šibice. On joj je nekoliko puta objasnio na nekoliko jezika da šibica nema jer nije pušač , a ona se pravila kao da ne razumije i dalje sjedila na krevetu . Uvijek je ostalo ono znamenito Medunićevo pitanje  : " a što je ona zapravo htjela ? "  Very Happy

Zatekao sam ih u sobi tako što je ona i dalje sjedila na krevetu , a Medunić je ležao  , navukao si deku do nosa i glupo se smijuljio... Baš je glupo kad nemaš šibice , a dami baš to treba u pola noći da bi mogla pušiti.

Последний раз редактировалось: LeoMinor (Вс Апр 17, 2016 7:48 pm), всего редактировалось 3 раз(а)
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video 1978

Сообщение автор zoranp в Вс Апр 17, 2016 7:27 pm

Da,možda se ti ne sjećaš, ali ja sam bio žrtva namještaljke u tvojoj režiji. Budući da smo, osim tebe svi još bili veliki paceri,a i ti si igrao na prvoj ploči protiv velemajstora, natuknuo si da ću igrati protiv neke ženske, da upotrijebim navečer svoj poznati šarm itd.i da ujutro dogovorimo remi pa da ne izgubimo na nule,i upoznao me s tom djevojkom i prepustio me sudbini. Budući da ću zadržati za sebe većinu događaja te noći u kojoj sam se svojski trudio opravdati povjerenje ujutro sam predložio remi za tablom. Djevojka se slatko nasmijala i rekla da je ona vođa puta reprezentacije 😀.Partiju sam glatko izgubio a ti si se smiuljio cijelo vrijeme. I još si mi poslije rekao znam li da ima u Litvi još endemskog sifilisa.
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 7:03 pm

zoranp пишет:Nije li to ista osoba koja me je nabila u Poljskoj poslije vaše podvale o remi-namještaljci?

Nešto se ne sjećam o čemu je riječ i o kakvoj namještaljci. Pojasni. Poznato mi je da je Litva dva meča protiv nas igrala sa dvije ženske na zadnjim pločama : Ljubov Travina ( kasnije žena Jakova Šausa ) i Romualda Vitkauskajte  ( bila je i neka treća u pričuvi , a zvala se Živile ili tako nekako ) .

Šaus je strašno čuvao te svoje curice od vukova i ostalih opasnih zvijeri. Prvi takav meč igran je 1977.godine kad nas je masa putovala u Poljsku . Išao je i Ante , Ljubica , Taurus , Jadranka , Pero , Zoran Medunić , ... Drugi put je bilo ono kad je išao Božo , Davorin , ti i Marijan . Vjerojatno si ti i majstor Sabaka igrali protiv ženskadije. Ova slika koju dajem nije  iz vremena tih mečeva . A Romualdu posljednji put sam sreo u Parizu 1994.godine.

No vidim da nešto nisi lakom na raspisanu nagradu od milijun dolara Shocked Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Smaragdne oči

Сообщение автор zoranp в Вс Апр 17, 2016 6:46 pm

Nije li to ista osoba koja me je nabila u Poljskoj poslije vaše podvale o remi-namještaljci?
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 6:13 pm

Djevojka od milijun dolara  ( 2.dio )

Romualdu napadam u Poljskoj ,  još se opire  mojem klinu ...

I.Spasskaja - R.Vitkauskajte

Vi ste svakako već riješili zadatak Barskog !?

Ne vjerujem ! Ne vjerujem zato što pitanje nije smisleno formulirano i iz njega je samo jasno da Romualda nije iskoristila prednost.

1]   1. ...2-8  2.41x22 39x6+   Turski udar , to je ono što je Barski želio od vas iznuditi , no to nije i jedini dobitak.

Kompozitor bi dobio ovako :

2 ]  1. ...39-502.41x1 50-45 3.26-21 17x48 4.1-6 45-50 i sad ako 5.16-11 ond 48-39 6.6-1 39x6 7.1-23 2-7 8.23x1 50-45 ; ako 5.6-1 , onda 48-39 6.1-23 2-7
7.23x1 50-45 8.16-11 39x6+.

A ako ste samo "običan" igrač , onda biste vjerojatno dobili nekako ovako :

3] 1. ....17-12+

4] 1. ...28-33 i sad na 2.41-47 17-12 ili pak već viđeno sa 39-50 itd.

Dakle , za svakog pomalo.

Kao što je poznato , u dami je vrlo teško naći "djevojku od milijun dolara" , osim , dakako , u rasadniku genijalki kao što je elektronska dama.

I za kraj pitanje za milion dolara ( plativih u Goranovim eurima ) :

Zbog čega je Irena slabija od Monike otprilike  za  onoliko koliko je slabiji/neuspješniji Bart od Justasa ?
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Вс Апр 17, 2016 5:59 pm

Djevojka od milijun dolara

Film Clinta Eastwooda s izvrsnom Hilary Swank koji je osvojio četiri nagrade Oscar vjerojatno ste gledali. Neću ovdje ni spominjati da je Clint za mene najbolji suvremeni američki režiser , a da sam ga i kao glumca volio...

No ovdje je značajno nešto drugo : kakav rad i kakvo strpljenje treba čovjeku da od djevojke ( djevojaka ) stvori nešto u „muškim sportovima“ ?!  Onaj koji nije probao ,  vjerojatno nikad ni neće shvatiti  u potpunosti o čemu je riječ , pa će i filmove poput ovog gledati samo u dvije dimenzije i povodit će se tek na izvanjskim efektima. No stvar je daleko dublja.

Naravno , u vrijeme popularizacije dame kod nas  ja nisam zaboravio na ljepši spol , no znao sam dobro da to i nije baš samo stvar želje ... Naime , prije toga ja sam dugo i aktivno igrao šah , a moja ekipa često je stradavala zbog toga što nismo uspijevali osigurati dvije solidne ženske ploče ( u to je  vrijeme momčad bila sastavljana od 6 seniora , 2 ženske ploče i dva juniora ili kako se to nekad govorilo : omladinca ) . Obogaćen iskustvom iz šaha ja sam svoje spoznaje prenio na damu i tu sam tražio među već iskusnim šahisticama ... Tako na jednom velikom natjecanju u Puli upoznao sam šahisticu ŠK“Poštar“ iz Splita pod imenom Jadranka Nižić , koja je studirala Elektrotehniku u Zagrebu. Jadranku je bila vrlo ambiciozna djevojka i nije je bilo teško zainteresirati za novu igru , tim više što joj je odmah bilo jasno da u toj novoj igri , gdje još i nema konkurencije , postoji mogućnost zanimljivih putovanja. Ja sam već imao poziv za majstorski turnir u Amsterdamu  1974. , no iz FMJD su me molili da pronađem neku žensku i juniora za odgovarajuća prvenstva svijeta. Možete si samo misliti kako su se Jadranki otvorile širom oči kad je čula da praktički „odmah“ može igrati na prvenstvu svijeta. Bila je ona svjesna da to u šahu , kojeg je igrala nije baš nimalo lako . I tako smo mi dobili prvu damisticu ...

Na slici se vidi još jedna damistkinja , Ljubica Miličević ( danas Aščić )

Jadranka diplomirala na Elektrotehnici u Zagrebu , ne sjećam se godine ...

U Hoogezand/Sappemeru 1977 ( ako se dobro sjećam , Jadranka se već udala za Clerca )

Uslijedio je taj znameniti put u Amsterdam. U pripremama ja sam najviše vremena posvetio upravo njoj i mislio sam da treba postići barem onakav nivo igre kakav je imala dotad u šahu ( solidna prvokategornica ), te da ne previđa udare početnika i tome slično. Barem stotinjak puta sam joj pokazao one osnovne trikove , pa čak i prije same prve partije na PS upravo sam joj pokazao ona dva najčešća udara , da kojim slučajem ne bi pala.

I prva partija protiv E.Mihajlovske 1.32-28 18-23 2.37-32   No dobro , ja možda nisam znao raditi sa ženskinjama , no kasnije se Jadranka udala za jednog od najjačih igrača svijeta i vrhunskog trenera Roberta Clerca . I mislite da je to mnogo pomoglo ? Ma ne , u nikom slučaju. Naučili su nekoliko „Ruskinja“ igrati ( mora da su ih izgladnjivali ili tko zna kakve torture radili ) no i sve to je bilo na nivou prosječnog muškog majstora i ništa više.

Pogledajte na primjer jednu konačnicu koju su igrale vrhunske svjetske igračice  Iraida Spasskaja ( sestra Borisa Spaskog  ; druga na svijetu ) i Romualda Vitkauskajte , prekrasna Litvanka , smaragdnih očiju

I.Spasskaja - R.Vitkauskajte , Kalinin 1974 , pozicija nakon 47-41

A Barski u svojoj knjizi konačnica , koja zahtjeva reviziju , pita :
"Kako bi vi odgovorili ? Taj dobitnički potez crna nije našla i partija je završena remijem"

I dok je jasno da „djevuški“ pojma nemaju  ( niti su imale ) ,  pa ni ovaj propust nije ništa neobično , mene zabavlja površnost autora koji postavlja glupo pitanje Very Happy

( Nastavak slijedi )
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Mlijeko

Сообщение автор zoranp в Сб Апр 16, 2016 6:34 pm

Nije sve što je u čaši bijelo- mlijeko!
Na pamet mi pada pina colada.
Jutros odem u podrum,pregledam boce s pićima i sine mi-mastika s vodom daje upravo takvu boju!
Opet si na grupnjaku iza svih,sigurno je sigurno. A mislim da je slično mislio i Clerc. Harm je ipak hrabriji a za žensku je u redu da je naprijed.
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Сб Апр 16, 2016 5:23 pm

Još dvije fotke  sa turnira Hoogezand/Sappemer 1977.

Miroslav Stanek

Gvido Badialli

A nećete vjerovati , taj dan sam živio u sportskom režimu i pio mlijeko Very Happy Imam foto dokaz !
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Сб Апр 16, 2016 5:13 pm

Igrajući damu imao sam mogućnost mnogo putovati , svašta vidjeti i doživjeti. Osobno , smatram velikom privilegijom što sam upoznao gotovo sve svoje suvremenike – prvake svijeta , a sa mnogima od njih igrao sam i za pločom.:

Piet Roozenburg , Iser Kuperman , Vjačeslav Ščogoljev , Andris Andrejko , Baba Sy , Anatolij Gantvarg , Harm Wiersma , Ton Sijbrands , Jannes van der Wal , Aleksej Čižov , Aleksandar Švarcman , što govori da sam se mimoišao samo sa Dibmanom i Georgijevim. Od 11 prvaka koje sam upoznao , nisam igrao jedino sa P.Roozenburgom , A.Švarcmanom i legendarnim Baba Sy.

BABA SY

Legendarni Senegalac bio je izuzetna ličnost u svijetu dame , a koliko se sjećam , sreo sam ga dva puta. Prvi put bilo je to na Šećernom turniru u Amsterdamu 1974. kad sam igrao u majstorskoj grupi , a on je igrao u velemajstorskoj. Drugi pak put bilo je to na turniru u Hoogezand Sappemeru 1977.

Posebno mi je ostao u sjećanju događaj kad sam svima pokazivao svoju partiju protiv Martka , a od svih velemajstora jedini je Baba Sy praktički odmah pokazao dobitnički plan igre. On je upravo i bio poznat po tome da u rekordno kratkom vremenu pronalazi rješenja za damovnicom.

masovna slika svih sudionika turnira Hoogezand Sappemer , 1977.

Ne znam koliko ste ljudi sa slike prepoznali , no većina bi ipak trebala lakoćom locirati Baba Sy ! Uostalom za testa : a vidite li mene ?

Sa fotkama ima i jedan zanimljiv događaj. Nakon ove zajedničke ,  napravljeno je mnogo fotki manjih grupa igrača , a nije teško razumijeti zbog čega se većina željela slikati upravo sa Senegalcem. Kratko vrijeme nakon turnira u sovjetskim sportskim  novinama izašla je slika njihova dva predstavnika , koji su se slikali sa Baba Sy , a ispod fotke bilo je napisano : "Sovjetski sportaši u prijateljskom razgovoru sa legendarnim Baba Sy ".

A ja sam bio prisutan kad je i kako urađena ta fotka i za cijeli život upamtio sam taj "prijateljski razgovor" , a on se sastojao od mimike rukama do jedinog teksta : " Kom Baba foto ! "    Very Happy

Spominjem to stoga , što je vokabular "neruskog" sovjetskih damista ( izuzev Isera Kupermana ) u to vrijeme bio , blago rečeno , ispod svake kritike.

velemajstor Vladimir Kaplan promatra kako me napada Ciska Butter. Iza Kaplana je "trener" Harma Wiersme Wim Los , moj poznanik još iz 1974. ,  kad je bio u Tbilisiju.

A sad jedna nevjerojatna konačnica iz 6. kola Šećernog turnira , 1973.

Baba Sy – Nikolaj Miščanskij , pozicija nakon 52. ...4-10

U ovoj , ne baš kompliciranoj poziciji desila se gotovo nevjerojatna stvar

53.34-30? 23-29 i bijeli je uskoro predao.

Neobjašnjivo ! Naime , Baba Sy je bio strelovito brz igrač i on zasigurno nije bio u nikakvom cajtnotu , a takve i slične "probleme" on je lakoćom rješavao.

U knjizi konačnica Barskog na str.440 autor piše :

"Međutim u poziciji na dijagramu na raspolaganju bijelog bio je forsirani taktički manevar koji vodi remiju. Pokažite ga "

Na str.445 , gdje je rješenje , u zagradi je naveden L.Ramm , kao autor tog rješenja u što osobno sumnjam , jer je remi , dakako, nađen odmah nakon spomenute partije u analizi. U knjizi pak Tona Sijbrandsa "Het Groot Baba Sy boek" ,  1989. zanimljivo je da se spominje isto to rješenje , ali bez autorstva, što je svakako korektnije , jer tko je u žaru analiza za stolom što od toga pokazao , nije uvijek lako utvrditi. Zasigurno je da to nije bio ni mogao biti nikakav tamo sovjetski majstor L.Ramm , kojeg tamo nije ni bilo.

Evo što piše T.Sijbrands

"Better is 53.35-30! 24x35 54.33-29 23-28 55.25-20! 14x25 56.27-21! 16x27 57.29-23 28-33 58.23x5 33x44 59.34-29 44-50 60.29-24 50-33 61.24-19 33-22 62.5-10 met remise."

Barski je dodao u rješenju još poteze 22-4 63.10-15.

A sad dozvolite meni da i ja nešto kažem o konačnici.

Kao prvo : 60.29-24 je nepotrebno , jer pored ostalih poteza koji remiziraju najlogičniji je 60.5-46 sa prijetnjom razmjene 29-24-20 ...

Kao drugo : "56.27-21!" je ništa do li nepotrebna egzibicija , tipična za analiziranje ad hoc. A što je nedostajalo "skromnom" 56.29-23 =  ?!

Kao treće : zadatak Barskog pomalo je komičan , jer u poziciji na dijagramu postojali su i daleko jednostavniji putevi do remija , a time je pogreška Baba Sy još nevjerojatnija.

53.27-22 ( sa prijetnjom 22-18 i 34-29 ) 23-29 54.34x23 19x17 55.39-34 14-19 ( ako 10-15 onda  naprimijer 56.34-30 14-19 57.25-20= ) 56.34-29 ( ili 34-30= ) 10-15 57.29x20 15x24 58.33-29 ( remi daje i 33-28 ) 24x33 59.25-20 =

Zar to nije daleko jednostavniji remi od onog što smo vidjeli u knjigama ?

A moglo je i ovako 53.25-20  i sad ako 14x25 , onda bijeli može kao što su pokazali T.Sijbrands/Barski/L.Ramm 35-30 i 33-29 , ali i novo rješenje vezano uz 54.27-22!

I kako se to lijepo kaže – crni ima figuru više , na potezu je i stoji bolje ; jedino nema dobitka Smile

Sad na 54. ...16-21 55.35-30 24x35 56.33-29 = :
54. ....23-28 55.22-17 ili 11-18= ;
54. ...10-14 44.22-17 = ili to isto ali poslije 35-30 , no ponovo i u kombinaciji sa 33-29.

Ako pak uzme 53. ...24x15 , onda bijeli remizira sa 54.33-29 ili 54.35-30 ili 54.27-22 ili 54.27-21! uz 55.33-29=.

Znate , najviše volim kad se netko počne iščuđavati kako drugi za vrijeme partije nešto nije vidio , a ispadne da taj isti ništa nije vidio ni u analizama

Последний раз редактировалось: LeoMinor (Сб Апр 16, 2016 5:41 pm), всего редактировалось 1 раз(а)
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

video Kako je Jovan Hovan ušao u povijest dame

Сообщение автор zoranp в Ср Апр 06, 2016 9:54 pm

Novinar Jovan Hovan se baš tako zove a pisao je u VUSu a i sada piše iako je u mirovini. Od njega i društva novinara se zbilja imalo što naučiti o konzumaciji alkohola. Kroz humor i šalu. Baza im je bio Vuglec kod Cvjetnog.
A Miljenko je bio mlad,mišićav a nikako štrkljav 😂
zoranp

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Апр 06, 2016 10:13 am

Majstor za dame

Danas me vidite u nešto drugom izdanju za trening. Razlozi su višestruki : želja da se prolije malo više znoja , a izbjegao sam  i  ono sexy izdanje od jučer  sa logom DAMA KLUB BOVEC  , jer sam shvatio da sam  živa opasnost za dame klase “64-100”   koje bi trčeći zamnom mogle polomiti umjetne kukove   Very Happy

Vjerojatno se pitate i kako to da svaki moj pokret netko prati. Pa u tome nije ničeg neobičnog – em su tu riječki paparazzi koji samo čekaju da napravim nešto škakljivo , a tu je i moj privatni fotograf i biograf …

No što sam ono želio reći ?  Da , krenimo malo vremeplovom 40 godina unazad. Godina je 1976-a , Goran , Zlatko , Dragan … pohađaju još osnovnu školu

Ja sam pak u euforiji popularizacije dame , a između ostalog pišem i ogromnu rubriku u nedjeljnom “Vjesniku”. U to vrijeme tamo radi jedan novinar po imenu Jovan Hovan  ( zaista ne znam da li se stvarno tako zvao ili mu je to bio pseudonim , ali to i nije važno ) , duhovit i zabavan tip. Na primjer on nije znao kako se zovu ulice u Zagrebu , ali vam je mogao na primjer objasniti kako da od kuće “Vjesnika” u Savskoj ulici dođete do bilo koje točke u Zagrebu i to tako da vam je objašnjavao put gostionama , restoranima , kafićima . Otprilike ovako : kreneš u pravcu centra i onda je nakon toliko metara taj i taj kafić , a od njega kreneš toliko metara desno do kafića tog i tog ,  i tako ako treba do Dubrave , a i dalje. On je iz svega i svačega pravio humoreske , zapravo on ih je živio , pa mu je i kolumne koje je pisao bilo lako raditi. On ih je živio.
Tako se njemu svidjelo ono “dama majstor” i nagovarao me je da me jednog dana upozna sa ženskama iz svoje redakcije , koje se navodno jako interesiraju za mene. Tko zna što im je on i kako sve ispričao … I tako jednog dana praktički sa montažnog stola u tiskari on me je odvukao u jednu od redakcijskih soba ,  gdje su radile samo ženske i onako s vrata zaviče : “ E moje dame , dovodim vam majstora za dame  !”

U sobi je nastao pravi metež , kao da smo uletjeli u kokošinjac i tada sam zapravo vidio kako su ženske brze i snalažljive: neke su stigle izvaditi ruž za usne i popraviti šminku , namjestiti frizuru , …itd. Jedna je bila na nekim ljestvama sa registratorom i stigla je sići sa ljestava  i popraviti haltere od čarapa … No samo jedna ženska srednjih ( najljepših ) godina nije se pomakla , već me je samo pogledala  onako preko naočala  ( koje su bile na pol nosa )  i iskusno me procjenivši rekla :

Zar ovaj žgoljavi !? “     Very Happy

Eto vidite , da sam bio ovakve konstrukcije , kao na primjer na današnjoj fotki  , sigurno bih bolje prošao u ovoj pokaznoj vježbi Jovana Hovana . Vidite kako je sve relativno.
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Драган Весић в Ср Апр 06, 2016 10:01 am

Možda će ovo biti neinteresantno za većinu od vas (jer ste upućeni), ali ja bih voleo znati šta se desilo sa Kramarićem.
Драган Весић

Количество сообщений : 280
Географическое положение : Србија
Дата регистрации : 2015-11-24

Посмотреть профиль

Сообщение автор LeoMinor в Ср Апр 06, 2016 8:55 am

zoranp пишет:Moram se ipak vratiti u daleku prošlost. 1977. ili 1978? Reprezentacija Yu u Poljskoj.Nas Marijan je uz dobro poznavanje ruskog podjednako dobro igrao i damu,uostalom kao i ja. Ali ja bar nisam protivnike ispitivao o svojoj igri. Marijan se pohvalio da su mu rekli da igra kao stari ruski majstor Sabaka. Pa je to ostalo duboko usađeno u mozgu,mome,Miljenkovom,Božinom!

Davorin Kramarić ( pokojni ) , Marijan Krištofić  ( majstor Sabaka )  ; Zoran ; ja i Božidar Ljubić ( poznat i kao  pan Kmičić )

A Marijan je mene pitao kako je igrao , pa se poslije pred Rusima i Poljacima hvalio da je igrao kao majstor Sabaka . No pravilno , držao je do mog mišljenja Very Happy
LeoMinor
Admin

Посмотреть профиль

Сообщение автор Спонсируемый контент

Спонсируемый контент

Страница 4 из 8 Предыдущий  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следующий